Neděle, 29 listopadu
Shadow

Na půdě fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské proběhla studentská konference Šimáně

Konference Šimáně je zaměřena zejména na prezentaci vědeckých prací z českých a slovenských technických vysokých škol, a prezentující tak mohou představit své výzkumy prováděné v bakalářských, diplomových, či jiných vědeckých pracích. Ačkoliv se jedná pouze o studentskou konferenci, studenti mohou své práce publikovat v časopisu Acta Polytechnica, vedeného českým vysokým učením technickým.

Studentská konference pořádaná ČVUT, FJFI, katedrou jaderných reaktorů (zdroj: lenochod.fjfi.cvut.cz)

Již druhý ročník této konference se konal 6. a 7. listopadu na FJFI v Břehové ulici. Studenti předvedli zajímavé práce týkající se neutroniky jaderných reaktorů s použitím různých výpočetních kódů, či přístupů řešení transportních rovnic, termohydraulické a systémové modelování, jedna ze sekcí se týkala také paliva se zaměřením na termofyzikální vlastnosti pokrytí a možnosti využití chromových povlaků na palivovém pokrytí. Poslední část se týkala materiálů a využití ionizujícího záření.

Mojmír Valach, vzpomínající na počátky jaderné energetiky v Československu (zdroj: lenochod.fjfi.cvut.cz)

Účastníci měli také možnost vytvořit postery, které během přestávek byly vystaveny, a autoři mohli osobně vysvětlovat získané informace. Díky posterové sekci dostali šanci účastnit se konference studenti, kteří neměli možnost dostavit se v termínu na fakultu.

Prezentace studentů na konferenci (zdroj: lenochod.fjfi.cvut.cz)

Pořádání podobných konferencí je velmi důležité pro rozvoj studentů, kteří se naučí prezentovat a předávat kvalitní informace dál. Také se naučí argumentovat své závěry a svá rozhodnutí si poté dokáží obhájit před ostatními.

Konference je pojmenována po velmi důležitém vědci, Čestmíru Šimáně, díky kterému vznikly jaderné technologie a jaderný průmysl v Československu a později České republice v tak velké míře za krátké období. Jeho studia začala na brněnské technice, v letech 1947 – 1948 pobýval ve Francii, kde se učil od Fréderica Joliot-Curie, od kterého získal velké množství vědění o jaderné technice. Byl také jedním ze zakladatelů výzkumného ústavu Řež a od roku 1955 jeho ředitelem. Mezi léty 1961-1964 působil jako ředitel divize v mezinárodní atomové agentuře a od 1967 působil jako děkan tehdejší FTJF, dnešní FJFI. Profesor Šimáně byl velký muž, jehož naprosto pohltila jaderná věda a technika, i na sklonku života pracoval na urychlovačích částic v řeži a až do své smrti si uchoval zdravý rozum a veselého ducha.  

Posterová sekce na konferenci Šimáně 2017 (zdroj: lenochod.fjfi.cvut.cz)

Zdroj: lenochod.fjfi.cvut.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..