Celkem 107 milionů dolarů bude investována do instalace nezávislých chladicích systémů aktivní zóny reaktoru do třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Ringhals nacházející se ve Švédsku. Zákonně požadovaná bezpečnostní modernizace umožní dvěma reaktorům, aby pokračovaly v provozu i po roce 2020.

jaderná energie - Modernizace umožní další provoz bloků v JE Ringhals - Ve světě (Ringhals 3 and 4 460 Vattenfall) 1
JE Ringhals (zdroj: WNN)

Reaktory společnosti Vattenfall v jaderných elektrárnách Forsmark a Ringhals již prošly rozsáhlým modernizačním programem, který jim umožní být v provozu až do poloviny čtyřicátých let tohoto století. Ovšem v říjnu 2014 švédský úřad Swedish Radiation Safety Authority prohlásil, že do roku 2020 musejí mít všechny švédské reaktory v provozu „robustní trvalou instalaci, která zahrnuje napájecí zdroj, systémy pro čerpání vody a externí zdroj vody – nezávisle na zdrojích používaných ve stávajících nouzových chladicích systémech“. To vyžaduje provedení rozsáhlých prací uvnitř reaktorové budovy i v primárním chladicím okruhu.

Rozhodnutí o instalaci nezávislých chladicích systémů aktivní zóny reaktoru ve třetím a čtvrtém bloku bylo přijato dne 17. listopadu představenstvem společností Ringhals AB a Vattenfall.

Torbjörn Wahlborg, vedoucí výroby společnosti Vattenfall a předseda představenstva společnosti Ringhals AB, uvedl: „Jedná se o velmi pozitivní rozhodnutí, které znamená, že JE Ringhals bude i nadále dodávat čistou elektřinu pro naše obyvatelstvo. Tato investice přichází v době, kdy jsou přijata zásadní opatření ke zvýšení účinnosti s cílem vypořádat se s tvrdou konkurencí na trhu s elektřinou.“

Dále pak dodal: „Prostřednictvím rozhodnutí ohledně modernizace třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Ringhals o nezávislém chlazení aktivní zóny přidáváme další bezpečnostní systém do elektráren, které již bezpečné jsou, a nyní můžeme plánovat pokračování provozu v následujících desetiletích.“

Představenstvo společnosti Vattenfall v červnu 2016 rozhodlo o instalaci nezávislého chlazení aktivní zóny u tří varných reaktorů v jaderné elektrárně Forsmark, ve které drží 66% podíl. V té době společnost Vattenfall poznamenala, že projekt instalace systémů ve všech třech reaktorech JE Forsmark „bude trvat několik let a bude naplánován tak, aby neměla dopad na výrobu elektrické energie“.

Revidovaná data uzavření pro první a druhý blok JE Ringhals

V dubnu roku 2015 společnost Vattenfall – jež vlastní 70,4 % akcií v jaderné elektrárně Ringhals – oznámila, že vzhledem k poklesu ziskovosti a zvýšeným nákladům informovala spoluvlastníka firmu EOn o svém rozhodnutí uzavřít první dva bloky JE Ringhals v letech 2018-2020 namísto roku 2025, jak bylo původně naplánováno.

V září téhož roku společnost Vattenfall sdělila, že omezí budoucí investice do bloků, což znamená, že nebudou moct být v provozu po roce 2020. Následující měsíc společnost potvrdila, že druhý blok JE Ringhals bude vyřazen z provozu v červnu roku 2019 a první blok ho bude následovat v červnu roku 2020.

Na zasedání představenstva, které proběhlo 17. listopadu, rozhodlo vedení společnosti Ringhals AB o prodloužení provozu u těchto dvou reaktorů až o 6 měsíců. První a druhý blok jaderné elektrárny Ringhals tak mají být nyní uzavřeny v prosinci roku 2020, respektive v prosinci 2019. Společnost poznamenala, že nebude umožněno žádné další prodloužení provozu ani pro jeden z těchto bloků.

Björn Linde, generální ředitel jak JE Ringhals, tak JE Forsmark, prohlásil: „Tím, že prodloužíme provozní dobu až o šest měsíců, můžeme využít jaderné palivo, které jsme již koupili pro výrobu elektřiny bez fosilních paliv, namísto toho, abychom toto palivo přímo vložili do plánovaného konečného úložiště. Prodloužení provozu je výhodné pro JE Ringhals, pro švédskou výrobu elektřiny i pro klima.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..