Jihoafrická energetická politika se nezměnila a nezmění, sdělil ministr energetiky David Mahlobo počátkem tohoto týdne státnímu výboru Portfolio Committee on Energy. Prohlásil, že elektřina byla důležitým katalyzátorem a přínosem pro hospodářský rozvoj, a země musí zajistit, aby využívala rozmanitosti energetických zdrojů.

jaderná energie - Ministr energetiky Jihoafrické republiky: Žádná změna v jihoafrické energetické politice - Nové bloky ve světě (Koeberg.jpg) 1
V současnosti jediná jaderná elektrárna v zemi – JE Koeberg (zdroj: NucNet)

„Jsme obdarováni uranem, který by mohl být vytěžen a využit k výrobě z jaderné energie. Máme zemní plyn, ale ne ve velkém množství. Jaderná energie ale musí být za cenu, kterou si můžeme dovolit. Pokud bude elektřina drahá, bude to brzdit růst a stabilitu,“ řekl.

Současný jihoafrický plán Integrated Resource Plan (IRP), vypracovaný v roce 2010, vyzval k výstavbě nových jaderných kapacit v hodnotě 9 600 MWe v období do roku 2030. Státní ministerstvo energetiky je v procesu aktualizace plánu IRP a v listopadu roku 2016 vydalo k veřejné konzultaci návrh plánu IRP a plán Integrated Energy Plan (IEP). Návrh plánu IRP z roku 2016 ve svém základním případě požaduje, aby do roku 2037 bylo vybudováno 1 359 MWe nových jaderných kapacit a do roku 2050 celkově 20 385 MWe.

Plán IRP řídí vládní plán pro poskytování elektřiny v energetickém mixu, zatímco plán IEP má za cíl vést budoucí investice do energetické infrastruktury v období do roku 2050 a identifikovat i doporučit varianty politiky pro formování budoucí energetické podoby země.

Výbory Portfolio committees jsou jmenovány členy Národního shromáždění Jihoafrické republiky, aby zajistily parlamentní dohled nad prací vládních orgánů.

Předseda Fikile Majola uvedl, že výbor Portfolio Committee se chtěl zabývat otázkami, které byly dříve v oblasti energetiky označeny za důležité.

„Výbor se chce ujistit o procesech, o kterých se tvrdí, že probíhají, aby měl jistotu,“ řekl předseda Majola. „Musíme mít jasnou představu o obecném postoji vlády k energetické politice, aby veřejnost měla jasno o záměrech vlády. Ve všech velkých otázkách v tomto odvětví chceme určitou míru jistoty, s ohledem na místo, kde nyní jsme,“ řekl.

Mahlobo, který se stal minulý měsíc ministrem energetiky v rámci přeskupení kabinetu, prohlásil, že spolehlivost a udržitelnost dodávek elektrické energie, stejně jako sociální, politické a environmentální dopady byly důležitými faktory. „Implementace politiky musí věnovat pozornost čistým zdrojům energie do roku 2025, kdy se očekává, že země sníží své plynné emise – v souladu s přijatými závazky v oblasti změny klimatu,“ uvedl.

Jihoafrická společnost Eskom v prosinci roku 2016 vydala žádost o informace, aby podpořila budoucí zadávání zakázek pro nové jaderné kapacity v rámci stávajícího plánu IRP. Jihoafrický nejvyšší soud však na počátku tohoto roku rozhodl, že ministerská rozhodnutí, která podporují plány jaderného zadávání veřejných zakázek v zemi, jsou protiprávní a protiústavní. Soud rovněž prohlásil, že to platí i pro mezivládní dohody o jaderné spolupráci, včetně dohod s Ruskem, Jižní Koreou a USA, a rozhodl, že je nyní nutno zrušit i žádost o informace.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..