Obce kolem Dukovanské jaderné elektrárny žádají stát o verdikt ohledně výstavby nového bloku v Dukovanech. Dukovanské bloky by měly být odstaveny za necelých 19 let a je třeba zajistit dodávky elektrické energie novými zdroji. Pokud má být Česká republika stále exportní zemí z hlediska elektrické energie, je třeba zapojit nové zdroje. Vzhledem ke geografické lokalitě, ve které se Česká republika nachází, nedokáží obnovitelné zdroje jednoduše kompenzovat deficit přibližně 2000 MW elektrických, který nyní poskytuje jaderná elektrárna Dukovany, a tak by se musela elektřina vyrábět fosilními, či jadernými elektrárnami. V následujících odstavcích si můžete přečíst názory občanů na výstavbu pátého bloku Dukovan, celý článek najdete v MF Dnes (Jihomoravský kraj) ze dne 10. listopadu 2017.

jaderná energie - MFDnes: Chceme pátý blok, žádají obce po státu - Nové bloky v ČR (rosatom dukovany dotyk 640) 1
Jedna z možných vizualizací výstavby 5. blok Dukovanské JE (zdroj: Rosatom.cz)

JIŽNÍ MORAVA Stávajícím reaktorovým blokům v Dukovanech, které leží kousek za hranicemi Jihomoravského kraje, skončí životnost za necelých 19 let. Dostatek času na stavbu pátého bloku, zdálo by se na první pohled. Odborníci, instituce, sdružení i radnice ale upozorňují, že hlemýždí tempo, jakým vláda postupuje, může způsobit, že se čtyřletý skluz nepodaří dohnat. A také že nový blok jaderné elektrárny nebude mít kdo stavět.

„Dlouho se řešil stálý výbor pro jadernou energetiku, pak se hledal zmocněnec. Další zpoždění nabíhalo i kvůli pomalému stavebnímu zákonu a hlavně se čekalo na nový posudek EIA, který nabyl účinnosti teprve před měsícem. Není rozhodnuto ani o financování stavby a dodavatelích,“ shrnul Vítězslav Jonáš, předseda sdružení Energetické Třebíčsko, které stojí za vznikem Dukovanské výzvy. Tu podepsaly i jihomoravské obce ležící v bezprostředním okolí jaderné elektrárny – třeba Rešice a Horní Dubňany na Znojemsku.

„Je to další z řady apelů na vládu, aby co nejrychleji rozhodla o výstavbě pátého bloku. Díky velmi dobrým vztahům mezi elektrárnou a regionem jsou lidé velice pozitivně naladěni k otázkám jaderné energetiky. Uvědomujeme si také důležitost nového jaderného zdroje pro celou republiku. Chceme být přeci energeticky soběstační,“ obhajuje výzvu starostka Rešic Petra Jílková (Nezávislí), jež je zároveň předsedkyní dobrovolného svazku, který tyto obce tvoří.

Výzvu podporuje i Tomáš Třetina (TOP 09), první muž Moravského Krumlova, jenž leží jen 15 kilometrů od elektrárny. „Současné bloky Dukovan časem doslouží a my chceme, aby výroba energie z jádra byla nahrazena výstavbou nových bloků. Přestože se o ní hovoří na mnoha úrovních, proces přípravy je pomalý a dochází ke značnému zpoždění. Plynulý přechod po ukončení provozu starých bloků je tak ohrožen,“ myslí si Třetina, který je také zmocněncem Jihomoravského kraje pro jadernou energetiku. A dodává, že dosud signatáři nedostali ani žádnou odpověď, což označuje za velmi nefér jednání.

Ministerstvo průmyslu se odkazuje na novou vládu, která vzejde z voleb. A čeká na ni hned několik úkolů. „V následujících měsících musí schválit doporučený investiční model a způsob financování. Dále je nutná podpora v oblasti legislativy i na mezinárodním poli,“ nastínil mluvčí resortu František Kotrba.

Celý článek najdete v MF Dnes (Jihomoravský kraj) ze dne 10. listopadu 2017.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..