Nedávné zmírnění některých rizik spojených s výstavbou třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle posílilo argumenty pro pokračování v projektu, sdělili v tomto týdnu vlastníci projektu komisi Georgia Public Service Commission (PSC). Komise PSC rozhodne o budoucnosti projektu v rámci 17. zprávy s názvem Vogtle Construction Monitoring (VCM) Report, pro kterou v současné době vede veřejné slyšení.

jaderná energie - Komise Public Service Commission zahájila slyšení ohledně JE Vogtle - Nové bloky ve světě (Vogtle3 containment oct2017 460) 1
Kontejnment třetího bloku JE Vogtle (zdroj: WNN)

Vlastníci třetího a čtvrtého bloku JE Vogtle – společnosti Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a město Dalton – podali své doporučení pokračovat ve výstavbě v měsíci srpnu. O doporučení bylo rozhodnuto po posouzení časového rozvrhu, nákladů na dokončení a případného zrušení na základě toho, že firma Westinghouse v březnu vyhlásila bankrot podle kapitoly 11 zákona o bankrotech.

S odkazem na komisi PSC jménem všech vlastníků na začátku slyšení generální ředitel společnosti Georgia Power Paul Bowers řekl, že vlastníci byli „jednotní“ ve svém doporučení pokračovat s projektem. Podle něj všichni věří, že identifikovali rizika a poskytli potřebné informace na podporu doporučení, ale zároveň chápou, že se jedná o „komplexní a obtížné“ rozhodnutí zda s projektem pokračovat, o čemž rozhodne komise PSC.

„Na základě všech zvažovaných faktorů představuje dokončení obou bloků nejlepší ekonomickou volbu pro zákazníky a zachovává výhody plynoucí z výroby bez emisí uhlíku pro náš stát,“ uvedl Bowers.

Zdůraznil dva pokroky od srpnového podání, které zmírnily některá rizika. Tyto skutečnosti dále posílily doporučení pokračovat v projektu. V září bylo dosaženo podpůrné dohody s americkým ministerstvem energetiky o dalších prostředcích v hodnotě 3,6 miliardy dolarů v rámci dodatečných úvěrových záruk, zatímco firma Toshiba provedla první platby v rámci svých záručních povinností – jakožto mateřská společnost firmy Westinghouse, a to 300 milionů dolarů dne 2. října a 77,5 milionů dne 1. listopadu. Bowers sdělil, že záruka na úvěr dokazuje pokračující federální podporu pro nové jaderné bloky, zatímco platby od firmy Toshiba představují „pozitivní indikaci“, že společnost hodlá splnit své závazky zaplatit celkovou záruku ve výši 3,686 miliardy dolarů.

Po bankrotu firmy Westinghouse pokračovala výstavba v lokalitě JE Vogtle nepřetržitě, přičemž společnost  Southern Nuclear převzala funkci projektového manažera a firma Bechtel řídila výstavbu.

„Pokrok je stabilní a zřejmý,“ doplnil Bowers.

Výstavba třetího bloku JE Vogtle započala v lokalitě poblíž města Waynesboro v Georgii v březnu 2013. Výstavba čtvrtého bloku byla zahájena v listopadu téhož roku. Nyní se očekává, že třetí blok jaderné elektrárny Vogtle bude spuštěn v listopadu roku 2021 a čtvrtý blok ho bude následovat v listopadu 2022. Na základě těchto dat Bowers poznamenal, že předpokládaný dopad na špičkové sazby u maloodběratelů společnosti Georgia Power činí zhruba 10 %, což je méně než původní projekce společnosti, která činila 12 %.

Po rozhodnutí podniku Scana Corporation – dceřiné firmy společnosti South Carolina Electric & Gas – zastavit výstavbu dvou reaktorů AP1000 v jaderné elektrárně VC Summer v Jižní Karolíně se JE Vogtle stane první elektrárnou ve Spojených státech amerických která využívá reaktory AP1000.

Komise PSC očekává vydání rozhodnutí o budoucnosti projektu dne 6. února.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..