Bezpečnost jaderných elektráren je velmi důležitou součástí jejich provozu. Průměrná životnost reaktorů generace II je 30 let. Po uplynutí této doby mohou provozovatelé požádat regulační úřad o novou licenci k provozu. Pro získání licence musí celý blok projít důkladnými kontrolami, které ověří správnou funkčnost jednotlivých komponent i celé elektrárny.  Mimo to jsou bloky kontrolovány během odstávek a kromě pravidelných kontrol jsou pořádány kontroly nezávislých pracovníků ze Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Tým pracovníků z WANO během minulého týdne kontroloval (již po čtyřicáté) jadernou elektrárnu Temelín, která v testech prošla bez problémů. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.

jaderná energie - Jihočeské noviny.cz: Mezinárodní experti prověřovali elektrárnu Temelín - V Česku (antialias 922c1340 c186 11e7 a0b2 003048df98d0 a0a7d9c03537baa203eafd69a348b24a) 1
Tým pracovníků z WANO hodnotí provoz jaderné elektrárny Temelín (zdroj: www.jihoceskenovinky.cz)

Odborníci potvrdili, že Temelín je kvalitně provozovanou elektrárnou. Podle expertů elektrárna dobře pracovala s návrhy, které jí doporučili v prosinci 2015.

Zahraniční experti prověřovali 15 oblastí. Hodnotili například provoz, bezpečnost, havarijní připravenost nebo požární ochranu. Během kontrol se zaměřili na vlastní provádění prací, vedli rozhovory se zaměstnanci a hodnotili dokumentaci.

„Ze strany elektrárny jsme se setkali s velkou otevřeností, která je důležitá pro objektivní hodnocení. Je patrné, že elektrárna s našimi návrhy pracuje. Nenašli jsme oblast, kde by vedení elektrárny na naše doporučení dál nereagovalo,“ uvedl šéf expertů Anatolij Zinchenko z Moskevského centra WANO, který v jaderné energetice pracuje už 36 let.

Prostor pro zlepšení odborníci vidí v oblasti využití vnější zpětné vazby. Celkově je vedení Temelína s výsledkem spokojeno.

„Odborníci nám potvrdili, že při realizaci jejich doporučení jdeme správným směrem. Podobné předávání nejlepších zkušeností je důležité nejen pro nás, ale i pro zlepšování a rozvoj celého jaderného odvětví,“ konstatoval ředitel JE Temelín Jan Kruml.

Během týdenní prověrky porovnávali odborníci současný stav elektrárny se stavem v roce 2015. Přitom elektrárnu srovnávali s nejlepší světovou praxí.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..