Pátek, 4 prosince
Shadow

Jihočeské noviny.cz: Mezinárodní experti prověřovali elektrárnu Temelín

Bezpečnost jaderných elektráren je velmi důležitou součástí jejich provozu. Průměrná životnost reaktorů generace II je 30 let. Po uplynutí této doby mohou provozovatelé požádat regulační úřad o novou licenci k provozu. Pro získání licence musí celý blok projít důkladnými kontrolami, které ověří správnou funkčnost jednotlivých komponent i celé elektrárny.  Mimo to jsou bloky kontrolovány během odstávek a kromě pravidelných kontrol jsou pořádány kontroly nezávislých pracovníků ze Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Tým pracovníků z WANO během minulého týdne kontroloval (již po čtyřicáté) jadernou elektrárnu Temelín, která v testech prošla bez problémů. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.

Tým pracovníků z WANO hodnotí provoz jaderné elektrárny Temelín (zdroj: www.jihoceskenovinky.cz)

Odborníci potvrdili, že Temelín je kvalitně provozovanou elektrárnou. Podle expertů elektrárna dobře pracovala s návrhy, které jí doporučili v prosinci 2015.

Zahraniční experti prověřovali 15 oblastí. Hodnotili například provoz, bezpečnost, havarijní připravenost nebo požární ochranu. Během kontrol se zaměřili na vlastní provádění prací, vedli rozhovory se zaměstnanci a hodnotili dokumentaci.

„Ze strany elektrárny jsme se setkali s velkou otevřeností, která je důležitá pro objektivní hodnocení. Je patrné, že elektrárna s našimi návrhy pracuje. Nenašli jsme oblast, kde by vedení elektrárny na naše doporučení dál nereagovalo,“ uvedl šéf expertů Anatolij Zinchenko z Moskevského centra WANO, který v jaderné energetice pracuje už 36 let.

Prostor pro zlepšení odborníci vidí v oblasti využití vnější zpětné vazby. Celkově je vedení Temelína s výsledkem spokojeno.

„Odborníci nám potvrdili, že při realizaci jejich doporučení jdeme správným směrem. Podobné předávání nejlepších zkušeností je důležité nejen pro nás, ale i pro zlepšování a rozvoj celého jaderného odvětví,“ konstatoval ředitel JE Temelín Jan Kruml.

Během týdenní prověrky porovnávali odborníci současný stav elektrárny se stavem v roce 2015. Přitom elektrárnu srovnávali s nejlepší světovou praxí.

Celý článek najdete zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..