Bangladéšský regulační úřad BAERA vydal 4. listopadu 2017 společnosti BAEC licenci na projektování a výstavbu JE Rooppur. Tím byla potvrzeno, že projekt VVER-1200 splňuje tamní bezpečnostní požadavky.

jaderná energie - JE Rooppur v Bangladéši získala stavební povolení - Nové bloky ve světě (cb8f0f75019217af839d28d8de413d02) 1
Současný stav lokality Rooppur. (Zdroj: Rosatom)

Pro Rooppur byly vybrány reaktory VVER-1200 verze, která byla postavena v Novovoroněžské JE-II. První blok uvedené elektrárny byl uveden do provozu v únoru 2017, čímž tento typ získal provozní reference. Jde o evoluční projekt generace III+, který plně odpovídá mezinárodním bezpečnostním normám. Projekt uplatňuje koncepci hloubkové ochrany, která je zásadní pro všechny systémy ochrany jaderné elektrárny. Hlavními rysy této koncepce je víceúrovňovost bezpečnostních bariér a systémů a opatření pro omezení dopadu hypotetické těžké havárie na životní prostředí. To garantuje bezpečnost pro okolní prostředí, obyvatelstvo i personál elektrárny.

„Inženýringová společnost ASE v roli generálního dodavatele plní všechny své povinnosti při výstavbě JE Rooppur v souladu s harmonogramem. Dne 4. listopadu jsme od úřadu BAERA získali povolení, které nám otevírá cestu k rozjetí prací v lokalitě v plném rozsahu. Na listopad 2017 máme naplánováno zahájení betonáže základů reaktorové budovy, což je oficiálně považováno za zahájení výstavby,“ řekl Alexandr Chazin, viceprezident společnosti ASE pro zahraniční projekty.

Spuštění prvního bloku je naplánováno na rok 2023, druhého bloku na 2024.

Výstavba JE Rooppur probíhá podle mezivládní dohody mezi Ruskem a Bangladéší podepsaného v listopadu 2011. Generální smlouva na projektování, výstavbu a spouštění dvou bloků typu VVER-1200 byla podepsána v prosinci 2015. Elektrárna vyroste zhruba 160 km od hlavního města Dháka na břehu řeky Gangy. 

 

 
Zdroj: Tisková zpráva
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..