Guvernér japonské prefektury Fukui dne 27. listopadu schválil znovuspuštění třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Ohi společnosti Kansai Electric Power Company. Společnost údajně plánuje obnovit provoz na obou blocích do poloviny měsíce března.

jaderná energie - Guvernér prefektury Fukui schválil restart bloků v JE Ohi - Ve světě (Ohi 3 and 4 460 Kansai Electric) 1
JE Ohi (zdroj: WNN)

Guvernér Issei Nishikawa udělil svůj souhlas s restartováním obou reaktorů v telefonním rozhovoru s ministrem hospodářství, obchodu a průmyslu Hiroshigem Sekem, informovala agentura Kyodo. Na tiskové konferenci guvernér Nishikawa uvedl, že udělil souhlas poté, co „komplexně posoudil názory našich městských a prefekturálních shromáždění, stejně jako odpovědi pro vládu a reakce provozovatele elektrárny na představu o vytvoření dočasného skladovacího zařízení na použité palivové soubory mimo naši prefekturu“.

Po odstavení všech japonských reaktorů po havárii v JE Fukušima Dajiči v březnu roku 2011 získaly třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ohi povolení pro obnovení provozu v srpnu 2012. Oba dva tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 180 MWe byly však opět odstaveny kvůli inspekci ze strany regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) v září 2013.

V rámci japonského procesu znovuspuštění reaktorů jsou provozovatelé zařízení povinni požádat úřad NRA o: povolení k provedení změny v reaktorovém zařízení; schválení svého plánu výstavby za účelem posílení elektrárny; a o závěrečné bezpečnostní kontroly, které zajistí, že blok splňuje nové bezpečnostní požadavky. Od provozovatelů se vyžaduje, aby do pěti let od obdržení schválení pracovního programu pro reaktory ze strany úřadu NRA přidali určitá vybavení zvyšující bezpečnost.

Společnost Kansai předložila svoji žádost ohledně stavebního plánu pro třetí a čtvrtý blok JE Ohi v červenci roku 2013. Úřad NRA schválil tento plán na posílení bloků v srpnu letošního roku.

Společnost Kansai nyní plánuje požádat o předprovozní kontroly obou bloků. Tyto kontroly potvrzují, že bezpečnostní protiopatření splňují schválený stavební plán v elektrárně.

Zatímco společnosti musejí usilovat o souhlas se znovuspuštěním reaktorů u prefekturních vlád, konečné rozhodnutí zůstává na národní vládě. Shromáždění města Ohi a prefekturní vláda již schválily restart obou bloků. Podle agentury Kyodo plánuje společnost Kansai v polovině ledna znovu uvést do provozu třetí blok JE Ohi a čtvrtý blok by ho měl následovat v polovině března.

Ve svém prohlášení prezident společnosti Kansai Shigeki Iwane řekl: „Mimo guvernéra prefektury Fukui a prefekturního obyvatelstva bychom vám rádi ještě jednou poděkovali za vaše další pochopení a podporu jaderných projektů a za vaše pokračující úsilí o zajištění stabilní dodávky elektřiny.“

Z japonských 42 provozuschopných reaktorů doposud pět dokončilo inspekce, jež potvrzují, že splňují nové regulační bezpečnostní normy a obnovily svůj provoz. Jedná se o: první dva bloky jaderné elektrárny Sendai společnosti Kyushu; třetí blok JE Ikata firmy Shikoku; a třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama společnosti Kansai. Dalších 19 reaktorů požádalo o znovuspuštění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..