Nová vláda Andreje Babiše bude muset rychle rozlousknout, kdo postaví nové jaderné bloky. Logiku by mělo už dříve naznačované rozdělení ČEZ a zestátnění jeho elektráren.

jaderná energie - E15: Na zestátnění půlky ČEZ by stát nemusel tratit, situaci bude muset vyřešit nová vláda - V Česku (DSC 0814 Jaderka mezi poli 740) 1
Jaderná elektrárna Dukovany. (Zdroj: archiv)

Vládní výbor pro jadernou energetiku, jehož práce se účastní také lidé z ministerstva financí, kterému Babiš šéfoval, vybral pro finální posouzení tři možnosti. Podle první postaví dukovanský blok na vlastní riziko ČEZ. Tu před volbami preferoval i Babiš. Nicméně z ANO se ozývají hlasy, že bez účasti státu žádná nová elektrárna vzniknout nemůže.

Další dvě možnosti už počítají se stavbou ve státní režii. V první by stát od ČEZ koupil jen speciální dceřiné firmy, do nichž jsou obě budoucí staveniště i s projekty vyčleněny. Ve druhé se ČEZ rozdělí a stát z jedné části vytěsní menšinové akcionáře. Státní firma pak jaderky postaví. „Vítěznou variantu vláda vybere nejpozději na jaře 2018,“ uvedl letos v červnu premiér Bohuslav Sobotka.

V září se objevila informace, že na úřadu vznikl plán na rozdělení ČEZ na výrobní část, do níž se schovají uhelné a jaderné elektrárny, a jakýsi Nový ČEZ, kam by se vyčlenily regulované činnosti jako distribuce elektřiny a obnovitelné zdroje spolu s obchodem s energiemi a energetickými službami.

Písemně však žádné takové zadání na ČEZ podle informovaných zdrojů nedorazilo. Neviděl ho ani vládní jaderný výbor. „Teprve kdyby takový plán vznikl, tak bychom se jím na výboru zabývali,“ říká zmocněnec pro jádro Jan Štuller.

Celý text najdete na webu E15.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..