Společnost Dominion Energy Virginia dne 13. listopadu oznámila americké regulační komisi Nuclear Regulatory Commission (NRC), že má v úmyslu usilovat o druhé obnovení provozní licence pro jadernou elektrárnu North Anna, a to v rámci své strategie pro udržení nižších uhlíkových emisí ve státě Virginii. Další dvacetileté provozní období by poskytlo dvěma reaktorům v JE North Anna celkovou provozní  životnost až 80 let.

jaderná energie - Druhé obnovení provozní licence pro JE North Anna - Ve světě (North Anna 460) 1
JE North Anna (zdroj: WNN)

Společnost informovala komisi NRC, že očekává, že podá žádost o obnovení provozní licence v roce 2020. Předtím v roce 2015 oznámila regulačnímu orgánu, že podá v roce 2019 podobnou žádost o obnovení provozních licencí pro svoji dvoublokovou jadernou elektrárnu Surry, jež se také nachází ve Virginii. Podání dopisu o záměru je nezbytné, aby komise NRC mohla naplánovat své personální potřeby na podporu procesu obnovení licencí.

Daniel Stoddard, hlavní jaderný referent pro divizi jaderné výroby společnosti Dominion, uvedl, že obnovení provozních licencí pro JE North Anna na druhé dvacetileté období je „správná věc“ pro zákazníky, regionální hospodářství i životní prostředí.

„Plánované obnovení provozních licencí pro jaderné elektrárny North Anna a Surry zajistí, že přínosy těchto čistých energetických zdrojů budou i nadále poskytovat zákazníkům cenově dostupnou, spolehlivou a bezuhlíkovou elektřinu do poloviny tohoto století. Naše jaderné elektrárny se ukázaly jako jedny z nejúčinnějších a nejspolehlivějších zdrojů elektřiny v naší flotile,“ řekl.

Společnost uvedla, že její přezkum technických aspektů spojených s žádostí o obnovení licence pro JE North Anna dosud nebyl dokončen, ale nevidí „žádné významné překážky“, které by zabránily předložení žádosti v roce 2020. Společnost plánuje investovat až 4 miliardy dolarů do modernizací v jaderných elektrárnách North Anna a Surry jako součást procesu obnovení jejich provozních licencí.

Referent Stoddard také uvedl, že pokračující provoz JE North Anna a Surry „půjde dlouhou cestou“ ke splnění a udržení federálních i státních cílů pro snižování emisí uhlíku ve Virginii. Guvernér Terry McAuliffe v květnu podepsal příkaz, který nařizuje ministerstvu Virginia Department of Environmental Quality, aby zahájilo proces vytváření předpisů ke snižování uhlíkových emisí z elektráren, a radě Air Pollution Control Board tohoto ministerstva, aby v tomto měsíci projednala návrh nařízení o snížení emisí skleníkových plynů z výroby elektřiny.

Jak jaderná elektrárna North Anna, tak JE Surry obsahují každá dva tlakovodní reaktory. První blok JE North Anna vstoupil do komerčního provozu v roce 1978 a druhý blok této elektrárny ho následoval v roce 1980. První blok JE Surry zahájil komerční provoz v roce 1972 a druhý blok se k němu přidal v roce 1973. Stejně jako všechny americké jaderné reaktory byly tyto bloky původně licencovány k provozu po dobu 40 let. Všechny čtyři bloky obdržely dvacetileté obnovení svých provozních licencí v roce 2003 – po procesu přezkumu, který trval téměř dva roky.

První a druhý blok jaderné elektrárny North Anna mají v současné době licenci do roku 2038, respektive 2040. První dva bloky JE Surry jsou licencovány do roku 2032 a 2033. Druhé obnovení provozních licencí by umožnilo dvěma blokům JE North Anna být v provozu až do roku 2058 a 2060, pro JE Surry by byly licence platné do roku 2052 a 2053.

Společnost Dominion Energy Virginia je součástí podniku Dominion Energy Inc. Společnost Dominion Energy rovněž provozuje dva jaderné bloky v jaderné elektrárně Millstone ve státě Connecticutu, které obdržely v roce 2005 obnovení provozní licence na období 20 let. Společnost uvedla, že může zvažovat další obnovení licence na 20 let pro tuto elektrárnu, ale dosud se pro tuto možnost nerozhodla. Druhý blok JE Millstone je v současné době licencován do roku 2035, třetí blok této elektrárny má platnou licenci do roku 2045.

Komise NRC dosud vydala celkem 87 obnovení provozních licencí pro americké jaderné reaktory, včetně tří elektráren – Fort Calhoun, Kewaunee a Vermont Yankee – které jsou již trvale odstaveny. Třináct amerických reaktorů je stále v provozu v rámci svých původních licencí. Z nich komise NRC v současné době posuzuje žádosti o obnovení provozní licence pro devět těchto bloků a očekává, že do roku 2020 obdrží žádosti od zbývající čtyř bloků.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..