Skončilo 9. fórum výrobců a dodavatelů jaderných zařízení Atomex 2017. Počet dodavatelů společnosti Rosatom, lídra na poli výstavby nových jaderných bloků, neustále roste. Podle generálního ředitele Rosatomu, Alexeie Likhacheva, by se tak vysoko nedostal bez pomoci téměř 15 000 svých dodavatelů.

První den fóra se pro všechny účastníky konalo zasedání s názvem: Postupy při zadávání zakázek v globálních společnostech: Výzvy a trendy. Generální ředitel Rosatomu, Alexej Lichačov, v rozhovoru sdělil, že ruská jaderná korporace je významným hráčem na mezinárodním trhu s výstavbou nových jaderných zdrojů. „Toho bylo dosaženo především prostřednictvím úzké spolupráce s našimi dodavateli. Jedná se téměř o 15 000 společností a všichni jsou naši spoluhráči a přímo se podílejí na úspěchu celé korporace Rosatom.“
„Nyní máme podepsány kontrakty na výstavbu 34 nových jaderných zdrojů celkem ve 12 zemích. Navíc máme rozjednáno podobné množství kontraktů v dalších státech, nemluvě o neenergetických aplikacích, jako jsou jaderná věda, technologická centra a výzkumné reaktory malého výkonu. Téměř 40 zemí projevuje velký zájem o výstavbu jaderných zařízení nabízených Rosatomem,“ dodal Lichačov. Portfolio mezinárodních smluv dosáhlo 150 miliard amerických dolarů.
Další zakázky
Při panelové diskusi nazvané Vývojová trajektorie Rosatomu prezentující uvedli, že objem zakázek výstavby jaderných zařízení v zahraničí přesáhl objem domácích zakázek. V roce 2012 činila hodnota smluv v soutěžích 313 miliard rublů. O 3 roky později dosáhla již 622,4 miliard rublů. Podle Romana Zimonase, ředitele oddělení zakázek společnosti Rosatom, je v plánu více jak 40 000 zakázek na produkty a údržbu o celkové hodnotě 1,1 bilionu rublů na konci roku 2018. Toto množství zahrnuje 604,1 miliardy rublů v mezinárodních kontraktech a 504,4 miliardy v národních veřejných zakázkách. Z 1,108 bilionu rublů, bude 741 miliard rublů vynaloženo na materiál, stroje a zařízení, přičemž 202,9 miliard rublů bude připraveno pro výstavbu a instalace. 8 let od zavedení systému veřejných zakázek společnost Rosatom ušetřila 190 miliard rublů při zadávání zakázek. Během 9 měsíců roku 2017 pomohly nabídky ušetřit 17 miliard rublů.

„Rosatom čelí globálním výzvám, které vyžadují, aby společnost zlepšila postupy zadávání zakázek a poznala trendy v průmyslu na národních i mezinárodních trzích,“ řekl Zimonas.
V rozhovoru s dodavateli Kiril Komarov, první náměstek generálního ředitele pro mezinárodní obchod společnosti Rosatom, sdělil, že se jejich partneři naučili dodržovat mezinárodní standardy a získali potřebné znalosti hlavně díky zahraničním jaderným projektům. Kiril Komarov dodal: „požadavky našich dodavatelů budeme plnit ještě přísněji a plánujeme zavést předsmluvní audity a požadovat od dodavatelů, aby poskytli záruky na harmonogram dodávek a jejich finanční řešení. Bude to velmi složitý organizační proces.“
Také zdůraznil skutečnost, že Rosatom spustil za posledních 10 let 10 jaderných reaktorů v Rusku a dalších zemích. „Žádná jiná společnost na světě se nemůže pochlubit stejným rozsahem operací. S tak rozsáhlými znalostmi v oboru se nyní dostáváme k inženýrským procesům nákupu a řízení stavby. Plánujeme zadávat větší zakázky, to znamená uzavírat objemnější smlouvy. K tomu potřebujeme získat špičkové prodejce, kteří budou schopni zvládnout rozsah práce, kterou požadujeme. Na oplátku bychom rádi poskytli záruky na harmonogram dodávek a zajištění jejich jakosti.“
Druhý den fóra se ruští a zahraniční dodavatelé zúčastnili diskusí u kulatého stolu a společných workshopů. Hlavní událostí dne byla debata s názvem Mezinárodní projekty v oblasti jaderné výstavby: možnosti spolupráce. Cílem této debaty bylo představit projekty Rosatomu v Bangladéši, Íránu a Indii. Sergej Strelcov, ředitel divize zajištění jakosti, informoval publikum o specifických požadavcích na stroje a zařízení, stejně jako na služby pro projekty výstavby jaderných elektráren v jiných zemích. Sdělil také informace o požadavcích na zajištění jakosti v jednotlivých zemích. Mluvil o požadavcích stanovených jaderně rozvinutými zeměmi, jako jsou Maďarsko, nebo Finsko. Dmitrij Rudakov, hlavní ředitel projektu Multi-D informoval o příležitostech nabízených pomocí digitálních platforem, které vyvinuli v inženýrské divizi společnosti Rosatom. Multi-D je otevřená platforma pro výběr a nákup komplexních zařízení a vytváření vazeb mezi zákazníky a dodavateli v Rusku i zahraničí.
Zdroj: Rosatomnewsletter.com