Energetická společnost ČEZ zvýšila ve třech čtvrtletích letošního roku meziročně čistý zisk i tržby, shodují se analytici. V samotném třetím čtvrtletí však podle nich tržby klesly a je otázkou, zda bude firma upravovat své celoroční cíle. ČEZ své oficiální výsledky zveřejní v úterý.

jaderná energie - ČT: ČEZ za 9 měsíců zvýšil meziročně čistý zisk i tržby. Je tady však několik „ale“ - V Česku (DSC0036 a 1024) 1
Jaderná elektrárna Dukovany. (Zdroj. archiv)

Loni od začátku ledna do konce září dosáhl ČEZ čistého zisku 14,7 miliardy korun a utržil 145,1 miliardy korun. Nyní čekají analytici za stejné období čistý zisk mezi 17,3 až 17,8 miliardami korun. Tržby by měly meziročně stoupnout o několik málo miliard, odhadují.

K růstu celoroční ziskovosti přispěly mimo jiné mimořádné příjmy z prodejů akcií MOL a bytů v Praze-Písnici v prvním pololetí. Analytici míní, že ve třetím čtvrtletí však firmě meziročně klesly tržby, a podle některých z nich i čistý zisk. „Očekáváme, že výnosy za třetí čtvrtletí 2017 by měly dosáhnout 43,6 miliardy korun, tedy o 5,7 procenta meziročně méně. Meziroční pokles je z našeho pohledu dán nižší realizovanou cenou elektřiny,“ uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Provozní zisk před odpisy a amortizací EBITDA by se měl pak podle týmu analytiků Komerční banky snížit o tři procenta na 10,4 miliardy korun. Za očekávaným propadem provozního zisku o více než 20 procent stojí zvýšené odpisy o 5,6 % vlivem zařazení elektrárny Prunéřov do dlouhodobého majetku firmy. Naopak se v odhadech nepočítá se zařazením zmodernizované elektrárny Ledvice. „Na úrovni čisté ziskovosti odhadujeme růst o 27 % na 1,03 miliardy korun,“ říká analytik Komerční banky (KB) Miroslav Frayer.

Celý text najdete na webu České televize.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..