Progresivní vývoj v oblasti energetiky, rychlá a kvalitní výstavba unikátních jaderných projektů a nyní také prvenství v získání nejvyšší certifikace dle organizace European Utility Requirements (EUR). Čínská CGN je od října první společností, jejíž projekt splňuje nejvyšší certifikát výstavby jaderných staveb v Evropě. Certifikát EUR verze E je aktuálním bezpečnostním a technologickým dokumentem, který svými požadavky reaguje na havárii jaderné elektrárny Fukušima.

jaderná energie - CGN jako první společnost získala nejvyšší certifikát EUR verze E pro výstavbu jaderných bloků v Evropě - Nové bloky v ČR (HPR1000 by CGN 2 740) 1
Vizualizace bloku typu HPR-1000. (Zdroj: CGN)

Společnost CGN, která je mimo jiné jedním z uchazečů o výstavbu pátého bloku JE Dukovany, dosáhla dalšího milníku ve svém jaderném rozvoji. Po dvou a půl letech od zahájení procesu certifikace EUR své vlastní vlastní technologie jaderných bloků HPR-1000 byla podepsána dohoda mezi CGN a organizací EUR, která prakticky znamená, že certifikát EUR pro technologii HPR-1000 je formálně platný dle nejnovější verze dokumentace EUR. Verze E představuje harmonizační dokumenty pro výstavbu jaderných bloků v Evropě dle přísnějšího evropského standardu. Technologie HPR-1000 je zatím první jadernou technologií, která splnila požadavky EUR Verze E.

 

Dohoda je zásadní také pro Českou energetiku

Tato dohoda může být zásadní také pro Českou republiku. Technologie HPR-1000 je totiž ve hře pro výstavbu nových jaderných bloků na našem území. A díky tomu, že se CGN stala vůbec první společností, která tento certifikát přísnějších standardů získala, získává výhodu oproti ostatním zájemcům o zatím nevypsaný tendr na výstavbu nových bloků v ČR.

Důležitost jaderné výstavby v České republice ukazuje také fakt, že se expertní tým CGN koncem srpna sešel se zástupci organizace EUR právě v Praze. Obě strany poukázaly na to, že srpnová schůzka, na které se probíraly poslední připomínky k technologii a stanoviska v harmonogramu certifikačního procesu, výrazně přispěla k rychlému sepsání dohody a certifikačního schválení unikátní jaderné technologie. Při zajišťování dokumentů spolupracovala CGN se Skupinou ČEZ a francouzskou EDF.

 

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    HPR-1000 certifikaci EUR v zadnem pripade jeste neobdrzelo a je otazkou zda vubec nekdy obdrzi.
    Takze tato tiskova zprava je naprosto lziva a zavadejici.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..