20. – 21. listopadu 2017 proběhlo v Budapešti Evropské fórum dodavatelů jaderného průmyslu Atomex – Evropa 2017.

jaderná energie - České firmy na fóru Atomex – Evropa 2017 prezentovaly své možnosti při dodávkách do objektů Rostomu - V Česku (DSC 6750 1024) 1
Josef Perlík na fóru Atomex Europe 2017. (Zdroj: Rosatom)

Slavnostního zahájení se zúčastnil ministr bez portfeje pro projektování, výstavbu a provoz jaderné elektrárny Paks II, János Süli, a první náměstek generálního ředitele ruské korporace pro atomovou energii Rosatom a ředitel Bloku pro rozvoj mezinárodního obchodu, Kirill Komarov. Během fóra prezentoval zkušenosti českých firem Josef Perlík, zástupce předsedy výboru Aliance české energetiky a generální ředitel Škoda JS.

Během zahájení vyzdvihli řečníci důležitou roli, kterou hraje jaderná energetika při naplňování globálních cílů v redukci emisí skleníkových plynů stanovených Pařížskou klimatickou dohodou. „Jádro splňuje požadavky na energetiku budoucnosti jako žádný jiný energetický zdroj, avšak není alternativou k jiným zdrojům. Pokud se budou slunce, voda, vítr a jádro vzájemně doplňovat, mohou se stát základem budoucího bezuhlíkatého energetického mixu. Jaderná energetika navíc přináší mohutný sociální a ekonomický stimul pro rozvoj zemí i regionů a má významný přínos ke zvyšování kvality života lidí,“ řekl Komarov.

Zvláštní pozornost byla během fóra věnována výběrovým řízením, která budou vypsána v rámci realizace projektu Paks II.

„Ze své strany přikládáme velký význam otázce lokalizace. Počítáme, že do realizace tohoto projektu budou velkou měrou zapojeny firmy z Maďarska a dalších evropských zemí. V současnosti probíhá výběrové řízení na dodávku turbogenerátoru pro jadernou elektrárnu Paks II a do konce roku 2018 bude vypsáno minimálně 15 tendrů v celkové hodnotě přibližně 2 miliardy eur. Tyto tendry budou kromě stavebních a montážních prací také na dodávky komponent a náhradních dílů. V rámci projektu Paks II probíhají tendry podle pravidel Evropské unie a informace jsou zveřejňovány na specializovaných elektronických tržištích a v médiích. V roli potenciálních dodavatelů se jich může zúčastnit jakákoliv firma, která o to má zájem,“ dodal Komarov.

Zdůraznil, že spolupráce s evropskými společnostmi se neomezuje jen na projekt Paks II, ale Rosatom počítá s jejich aktivní účastí i ve svých dalších zahraničních projektech.

České firmy představovala Aliance české energetiky, která sdružuje podniky z České republiky působící v oblasti projektování, výroby, dodávek a montáže pro jadernou energetiku. Perlík ve své prezentaci shrnul práci, kterou české firmy odvedly při přípravě nabídky do zrušeného tendru na rozšíření jaderné elektrárny Temelín, a připomněl, že v té době měly potenciál na to, dosáhnout více jak 70% podílu na zakázkách. „České firmy mají zkušenosti s výrobou komponent pro jaderný ostrov a během přípravy nabídky na Temelín získaly know-how s technologií projektování a řízení projektů Multi-D, kterou používá Rosatom. Dále ve spolupráci s Rosatomem převáděly ruský projekt na české a evropské standardy a připravovaly dokumentaci pro Státní úřad pro jadernou bezpečnost a další státní orgány,“ řekl Perlík.

„Projekt jaderné elektrárny Paks II představuje pro české firmy potenciál nejen v oblasti projektování a dodávek jednotlivých komponent, ale i při realizaci komplexních projektů. Díky svým zkušenostem s dodávkami komponent a inženýringových služeb do různých zemí, které mají rozdílná legislativní prostředí, se mohou uplatnit rovněž při převádění dokumentace z ruských norem na maďarské,“ vysvětlil Perlík.

Na fórum dále vyslaly své delegáty například Sigma Group, ÚJV Řež, Škoda Praha, ALVEL, ČEB, Kabelovna Kabex, Doosan Škoda Power, ZPA Pečky, Rolls-Royce, ZK-Termochem a ZAT.

Toto dodavatelské fórum v Maďarsku proběhlo již podruhé.  Zúčastnilo se jej asi 150 firem z Maďarska a dalších evropských zemí. Cílem fóra je rozšířit spolupráci Rosatomu s evropskými firmami, hledání nových dodavatelů a zlepšování informovanosti dodavatelů o požadavcích na nabídky do výběrových řízení. Během druhého dne fóra proběhla série individuálních jednání ve formátu B2B mezi Rosatomem a dodavatelskými podniky.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..