Bulharský regulátor Nuclear Regulatory Agency (NRA) udělil desetileté prodloužení provozní licence pro pátý blok jaderné elektrárny Kozloduj. Předseda agentury NRA Lachezar Kostov v minulém týdnu oficiálně představil dokument výkonnému řediteli elektrárny Ivanu Andreevovi.

jaderná energie - Bulharsko vydalo prodloužení provozní licence pro pátý blok JE Kozloduj - Ve světě (KozloduyNPP 02 1024 x 674) 1
JE Kozloduj (zdroj: http://www.kznpp.org/)

V lokalitě JE Kozloduj se nachází celkem dva tlakovodní rektory v provozu – jedná se o reaktory ruského designu VVER-1000 v pátém a šestém bloku JE Kozloduj – stejně jako čtyři odstavené reaktory VVER-440. Provozované bloky mají v současné době licence do roku 2017 a 2019.

Při oznámení prodloužení provozu pátého bloku jaderné elektrárny Kozloduj do roku 2027 agentura NRA dne 3. listopadu uvedla, že se jedná o první případ, kdy Bulharsko povolilo pokračující provoz jaderného bloku nad rámec platnosti původní provozní licence. Bulharské ministerstvo energetiky dodalo, že agentura NRA dospěla k závěru, že blok by mohl pokračovat v bezpečném provozu až do roku 2047, ale prodloužení provozní licence je podle vnitrostátních předpisů omezeno na 10 let.

Plán na prodloužení provozu u pátého a šestého bloku byl zahájen v dubnu roku 2012, kdy akciová společnost Kozloduy NPP podepsala smlouvu s konsorciem složeného ze společností Rosenergoatom a EDF. Počátkem roku 2013 byla podepsána další smlouva s firmou Rusatom Services ohledně modernizace turbogenerátoru na šestém bloku a jeho převedení na 1 100 MWe pomocí instalace nového statoru, přičemž dokončení bylo dohodnuto na listopad roku 2015.

V roce 2014 byla podepsána smlouva o rekonstrukci a prodloužení provozu pátého bloku se třemi společnostmi. V říjnu 2015 byla podepsána dohoda v hodnotě 24,7 milionů dolarů s korporací Rosatom ohledně modernizace turbogenerátoru pátého bloku do května roku 2018. Smlouva zahrnovala společnosti Rosenergoatom, Rusatom Services a EDF. Vláda se zavázala k prodloužení provozu na obou blocích a ke zvýšení jejich kapacity na 104 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..