Pondělí, 28 září
Shadow

Bulharsko vydalo prodloužení provozní licence pro pátý blok JE Kozloduj

Bulharský regulátor Nuclear Regulatory Agency (NRA) udělil desetileté prodloužení provozní licence pro pátý blok jaderné elektrárny Kozloduj. Předseda agentury NRA Lachezar Kostov v minulém týdnu oficiálně představil dokument výkonnému řediteli elektrárny Ivanu Andreevovi.

JE Kozloduj (zdroj: http://www.kznpp.org/)

V lokalitě JE Kozloduj se nachází celkem dva tlakovodní rektory v provozu – jedná se o reaktory ruského designu VVER-1000 v pátém a šestém bloku JE Kozloduj – stejně jako čtyři odstavené reaktory VVER-440. Provozované bloky mají v současné době licence do roku 2017 a 2019.

Při oznámení prodloužení provozu pátého bloku jaderné elektrárny Kozloduj do roku 2027 agentura NRA dne 3. listopadu uvedla, že se jedná o první případ, kdy Bulharsko povolilo pokračující provoz jaderného bloku nad rámec platnosti původní provozní licence. Bulharské ministerstvo energetiky dodalo, že agentura NRA dospěla k závěru, že blok by mohl pokračovat v bezpečném provozu až do roku 2047, ale prodloužení provozní licence je podle vnitrostátních předpisů omezeno na 10 let.

Plán na prodloužení provozu u pátého a šestého bloku byl zahájen v dubnu roku 2012, kdy akciová společnost Kozloduy NPP podepsala smlouvu s konsorciem složeného ze společností Rosenergoatom a EDF. Počátkem roku 2013 byla podepsána další smlouva s firmou Rusatom Services ohledně modernizace turbogenerátoru na šestém bloku a jeho převedení na 1 100 MWe pomocí instalace nového statoru, přičemž dokončení bylo dohodnuto na listopad roku 2015.

V roce 2014 byla podepsána smlouva o rekonstrukci a prodloužení provozu pátého bloku se třemi společnostmi. V říjnu 2015 byla podepsána dohoda v hodnotě 24,7 milionů dolarů s korporací Rosatom ohledně modernizace turbogenerátoru pátého bloku do května roku 2018. Smlouva zahrnovala společnosti Rosenergoatom, Rusatom Services a EDF. Vláda se zavázala k prodloužení provozu na obou blocích a ke zvýšení jejich kapacity na 104 %.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..