Sobota, 31 října
Shadow

Balakovská jaderná elektrárna, fotogalerie

Balakovská jaderná elektrárna leží poblíž města Balakovo v Saratovské oblasti. V komplexu jsou v provozu 4 jaderné reaktory VVER-1000, typ 320, stejný typ jako je vystavěn v Temelíně. Původní plán počítal se 6 bloky VVER-1000, ale výstavba 5. a 6. bloku se v roce 1992 pozastavila a nebyla nikdy realizována.

Model Balakovské jaderné elektrárny (Zdroj: http://englishrussia.com)

Balakovská jaderná elektrárna patří k novějším komplexům vystavěným v Rusku, výstavba prvního bloku začala v roce 1980 a ke komerčnímu provozu přešel již v roce 1986. Další bloky byly postupně stavěny v letech 1981, 1982 a 1984. Všechny jaderné bloky jsou prozatím v provozu. Plánovaná životnost reaktorů VVER-1000 je podle plánu 30 let, pokud blok splňuje bezpečnostní kritéria, může být provozován i nadále, musí však projít kvalitní analýzou. První blok již prošel řízením o prodloužení provozu a nyní je jeho odstavení plánováno na rok 2045. Druhý blok má prozatím licenci do roku 2033, třetí do 2049 a čtvrtý dokonce do roku 2053. Provozovatelem elektrárny je nyní Rosenergoatom, který spadá pod Ruskou jadernou korporaci Rosatom.

V následující fotogalerii si můžete prohlédnout Balakovskou jadernou elektrárnu a okolní přírodu.

Zdroje: http://www.world-nuclear.org

             http://bellona.org

             http://englishrussia.com

1 Comment

  • jarda

    Do budoucna si myslím, že 5. a 6. blok budou stejně dostavěny i přes velkou koncentraci výkonu, která v tom regionu je. Rusové prožívají jadernou renesanci a staví jeden nový blok za druhým, takže v budoucnu může dojít i na toto místo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..