Testovací reaktor v laboratoři Idaho National Laboratory (INL) amerického ministerstva energetiky byl dne 15. listopadu restartován – po více než 20 letech v pohotovostním režimu. Zařízení Transient Reactor Test Facility (TREAT), které se využívalo k testování jaderných paliv a materiálů v extrémních podmínkách, nebylo v provozu od chvíle, kdy bylo v roce 1994 odstaveno.

jaderná energie - Americký testovací reaktor obnovil provoz - Ve světě (TREAT 460) 1
Reaktor TREAT (zdroj: WNN)

Zařízení TREAT může vyvolat pulzy energií, které jsou více než pětkrát silnější než v podmínkách v komerčním reaktoru. To umožňuje zkoumat výkon paliva v extrémních podmínkách – jako je simulovaná nehoda.

Ed McGinnis, hlavní náměstek ministra pro jadernou energetiku, uvedl, že rozhodnutí ministerstva o obnovení přechodné testovací schopnosti v laboratoři INL bylo součástí jeho úsilí o revitalizaci americké jaderné energetické kapacity.

„Investováním do inovativní infrastruktury palivového cyklu můžeme rozvíjet jadernou energii jako klíčový zdroj čisté energie a udržet vedoucí postavení Spojených států amerických v rozvoji pokročilých jaderných technologií,“ uvedl.

Ministerstvo energetiky navrhlo v roce 2013 obnovit schopnost provést přechodné jaderné testování, za účelem pomáhat při vývoji nových, pokročilých, bezpečnějších a účinnějších reaktorových paliv. Následně se rozhodlo restartovat zařízení TREAT. Reaktor byl obnoven do provozního stavu po dokončení rozsáhlého programu inspekce, rekonstrukce, hodnocení a posouzení, který vyvrcholilo dne 15. listopadu zahájením provozu na nízké výkonové úrovni. Obnovení provozu bylo dosaženo o 12 měsíců před plánovaným termínem a stálo téměř o 20 milionů dolarů méně, než bylo původně odhadováno (původní odhad činil 75 milionů dolarů).

Zařízení TREAT je součástí komplexu Materials and Fuels Complex laboratoře INL, zkušebního centra pro pokročilé technologie spojené s jadernými energetickými systémy. Toto zařízení bylo v provozu od roku 1959, vyprodukovalo tisíce přechodových impulzů – až do svého vypnutí a udržování v pohotovostním režimu od roku 1994. Jednoduchý, samo-omezující, vzduchem chlazený reaktor produkuje 100 kWt ustáleného výkonu s maximálním přechodovým výkonem 19 GWt. Testovací sestavy umístěné v reaktoru mohou být monitorovány v reálném čase za simulovaných havarijních podmínek, což umožní vědcům určit vhodné bezpečnostní limity pro palivo a materiály v jaderných reaktorech.

Laboratoř INL nyní připraví zařízení TREAT na pravidelný provoz – s přechodným testováním jaderných paliv, které má začít v roce 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..