Nizozemská společnost EPZ splnila všechna doporučení, kromě jednoho z návrhů, jež Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v rámci mise v jaderné elektrárně Borssele v roce 2014 doporučila. K tomuto závěru dospěla navazující mise týmu Operational Safety Review Team (OSART).

jaderná energie - Agentura MAAE uznává pokračující zlepšování bezpečnosti v JE Borssele - Ve světě (Borssele NPP 460 EPZ) 1
JE Borssele (zdroj: WNN)

Cílem misí OSART je zlepšit provozní bezpečnost prostřednictvím objektivního hodnocení bezpečnosti za použití bezpečnostních standardů agentury MAAE a v případě potřeby navrhnout doporučení ke zlepšení.

Agentura MAAE, na žádost regulátora Authority for Nuclear Safety and Radiation Protection (ANVS), vyslala tým v rámci mise OSART do jaderné elektrárny Borssele v září roku 2014. Hlavním cílem této mise bylo prověřit provozní bezpečnost, řízení elektrárny na podnikové úrovni a bezpečnostní kulturu. Agentura MAAE vydala 22 doporučení a 8 návrhů na zlepšení provozní bezpečnosti v této elektrárně. První navazující mise OSART se uskutečnila koncem roku 2016.

Agentura MAAE nyní dokončila druhou a závěrečnou navazující misi OSART v JE Borssele.

Mise – uskutečněná v období od 6. do 10. listopadu – dospěla k závěru, že všech 22 doporučení bylo splněno a pouze jeden návrh zůstal částečně otevřený. Tento otevřený návrh se týká řady postupů při projektových haváriích, které zahrnují postupy zavedené po nehodě jaderné elektrárny Fukušima Dajiči v souvislosti se zátěžovými testy. Společnost EPZ a regulátor ANVS uvedly, že tyto postupy budou přepsány v roce 2018 na nedávno zavedený mezinárodní standardizovaný formát. Tento návrh by měl být uzavřen a celkově splněn v polovině roku 2018.

Regulátor ANVS ve svém prohlášení sdělil: „Tým je spokojen s výsledky dosaženými společností EPZ a zejména s kroky, které společnost EPZ podnikla v oblasti vedení a bezpečnostní kultury.“

Tým OSART předložil společnosti EPZ a regulátorovi ANVS návrh své zprávy a do tří měsíců předloží vládě závěrečnou zprávu. Regulátor ANVS prohlásil, že tato závěrečná zpráva bude zpřístupněna veřejnosti.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..