Kanadská společnost L3 MAPPS dokončila modernizaci plnorozsahového simulátoru na slovinské jednoblokové jaderné elektrárně Krško. Modernizace byla provedena jako součást programu pro vylepšení bezpečnosti v rámci modernizace elektrárny.

jaderná energie - Zmodernizovaný simulátor JE Krško je opět v provozu - Ve světě (Krsko plant simulator 460 L3 MAPPS) 1
Simulátor JE Krško (zdroj: WNN)

V rámci této úpravy byl současný operační systém simulátoru založený na UNIXu nahrazen za vizualizovanou platformou založenou na Windows běžící v simulačním prostředí Orchid společnosti L-3 MAPPS. Dále byl nainstalován nový kompaktní input/output systém, který bude využíván k řízení nové simulační nouzové blokové dozorny, která nahradí vzdálené vypínací panely rozložené v celé elektrárně. Jaderný ostrov a jeho konvenční modely byly přepracovány pro systém Orchid. Modely byly také upraveny, aby odpovídaly změnám na bloku, které byly provedeny v rámci programu podniku Nuklearna Elektrarna Krško (NEK) pro zvyšování bezpečnosti v reakci na havárii z března roku 2011 v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

Společnost L3 MAPPS – která v dubnu roku 2016 získala kontrakt od podniku NEK – dne 25. října prohlásila, že zmodernizovaný simulátor v JE Krško je nyní „připraven pro výcvik“.

Technický ředitel elektrárny z podniku NEK Božidar Krajnc řekl: „Modernizace simulátoru je důležitou součástí našeho programu pro vylepšení bezpečnosti. Prostřednictvím úzké spolupráce mezi technickými týmy společností NEK a L3 MAPPS máme nyní moderní, vysoce výkonný simulátor, který bude i nadále sloužit našim potřebám v oblasti výcviku a technické podpory.“

Simulátory blokových dozoren jsou důležitou součástí výcviku operátorů jaderných bloků – jak při začátku jejich kariéry, tak i v jejím průběhu. Simulátor jaderné elektrárny Krško do provozu vstoupil v březnu roku 2000 a je primárně určen k tréningu a licencování operátorů bloku.

Výstavba tlakovodního reaktoru o výkonu 696 MWe v JE Krško od společnosti Westinghouse – první jaderné elektrárny se západním designem ve východní Evropě –  byla zahájena v roce 1975 a připojení tohoto bloku k rozvodné síti bylo provedeno o šest let později. Jaderná elektrárna Krško byla postavena společným podnikem Slovinska a Chorvatska, které byly v té době součástí Jugoslávie. Provozovatele elektrárny, podnik NEK, vlastní chorvatská státní společnost Hrvatska Elektroprivreda a slovinská státní společnost Gen-Energija. V současné době se předpokládá, že elektrárna bude provozována do roku 2043.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..