Míra výstavby nových jaderných elektráren bude muset být urychlena, pokud má svět pokrýt své budoucí energetické potřeby při plnění cílů v oblasti změny klimatu, uvedl dne 30. října Yukiya Amano, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Amano hovořil při zahájení čtvrté mezinárodní konference International Ministerial Conference on Nuclear Power in the 21st Century, která se konala v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.

jaderná energie - Výzvy pro jaderný růst musejí být překonány, říká Amano - Ve světě (Amano opens Abu Dhabi ministerial conference 460 IAEA) 1
Generální ředitel agentury MAAE hovořil při zahájení konference (zdroj: WNN)

Třídenní událost zorganizovala agentura MAAE ve spolupráci s agenturou OCED Nuclear Energy Agency (NEA). Konferenci pořádala vláda Spojených arabských emirátů prostřednictvím ministerstva energetiky a regulačního úřadu Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR). Tato událost přilákala přibližně 700 účastníků z 67 členských států agentury MAAE a pěti mezinárodních organizací.

Konference – která následuje setkání ministrů konaná v roce 2005 v Paříži, v roce 2009 v Pekingu a v roce 2013 v Petrohradě – poskytuje fórum pro dialog na vysoké úrovni ohledně role jaderné energie při pokrývání budoucí poptávky po energii, o přispívání k udržitelnému rozvoji a o zmírnění změny klimatu.

Amano prohlásil: „Je těžké představit si, jak svět bude schopen čelit výzvě zajištění dostatečného množství elektřiny a zmírnění dopadů změny klimatu bez většího využívání jaderné energie.“ Doplnil: „Abychom mohli v budoucnosti uspokojovat světové rostoucí energetické potřeby, budeme muset optimálně využít všech dostupných zdrojů energie. Je zřejmé, že obnovitelné zdroje energie – jako větrná a solární energie – budou hrát stále důležitější roli. Bude však zapotřebí většího využívání jaderné energie, aby byla zajištěna stabilní dodávka základní energie a zároveň aby země splnily cíle pro emise skleníkových plynů, které si stanovily v Pařížské dohodě.“

Ve svých nejnovějších scénářích agentura MAAE říká, že jestliže poroste uznání potenciálu jaderné energetiky jako zdroje energie s nízkými emisemi uhlíku a pokročilé návrhy reaktorů dále zlepší jak bezpečnost, tak i nakládání s radioaktivním odpadem, využití jaderné energie by mohlo výrazně růst.V případě vysoké projekce se celosvětová jaderná kapacita zvýší z 392 GWe na konci roku 2016 na 554 GWe do roku 2030, poté na 717 GWe do roku 2040 a následně na 874 GWe do roku 2050. Podíl jaderné energie v celosvětové výrobě elektřiny by se zvýšil ze současných 11 % na 13,7 % do roku 2050. Tato prognóza – která předpokládá, že současná míra růstu poptávky po elektřině, zejména v Asii, bude pokračovat – odráží skutečnost, že se očekává připojení 30-35 nových reaktorů k rozvodné síti, a to každým rokem přibližně od roku 2025.

„Je jasné, že tempo výstavby nových jaderných elektráren bude muset být posíleno, pokud mají být splněny budoucí světové energetické potřeby, stejně jako cíle ohledně klimatických změn,“ uvedl Amano. „Je nepravděpodobné, že jiné zdroje energie s nízkými emisemi uhlíku porostou natolik, že nahradí důležitou roli jaderné energetiky.“

Generální ředitel agentury NEA William Magwood řekl: „Mezinárodní spolupráce může nepochybně ulehčit cestu směrem k čisté a cenově dostupné energii prostřednictvím společného řešení hlavních technických, ekonomických a politických výzev se zaměřením na současnost i budoucnost.“

Jaderný průmysl stanovil cíl – vizi Harmony – pro jadernou energii, která by do roku 2050 měla poskytovat 25 % celosvětové elektřiny. To si vyžádá trojnásobek jaderné výroby oproti její současné úrovni. Aby bylo dosaženo tohoto cíle, bude muset být vybudováno zhruba 1 000 GWe nových jaderných kapacit.

Generální ředitelka Světové jaderné asociace (World Nuclear Association) Agneta Risingová uvedla na konferenci: „Jaderná energie je konkurenceschopnou volbou, ale bariéry brání tomu, aby jaderná výroba mohla plně přispívat. Odstranění těchto překážek je nezbytné pro dosažení cíle vize Harmony.“

Asociace identifikovala tři oblasti pro opatření k dosažení tohoto cíle: vytvoření rovných podmínek na trzích s elektřinou, budování harmonizovaných regulačních procesů a účinné bezpečnostní paradigma.

Risingová dodala: „My v jaderném průmyslu máme zájem podporovat vlády při plnění svých cílů v oblasti energetické politiky a při řešení environmentálních výzev. A vlády budou klíčem k odstranění překážek, které jim brání plně využívat benefity jaderné energie – tedy výrobu velkého množství čisté elektřiny, která je dostupná 24 hodin denně sedm dní v týdnu.“

Ministr energetiky a průmyslu Spojených arabských emirátů Suhail Al Mazroui uvedl: „Jaderná energie bude bezpochyby hrát důležitou roli při řešení jednoho z klíčových úkolů, kterým čelí svět ve 21. století – zajištění spolehlivých, účinných a udržitelných dodávek čisté energie.“ Poznamenal, že jaderná energie tvoří „podstatnou část“ dekarbonizace energetického mixu Spojených arabských emirátů. „Spojené arabské emiráty jsou odhodlány využívat jadernou energii k uskutečnění našich národních potřeb v oblasti rozvoje,“ uvedl.

Generální ředitel společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) Mohamed Al Hammadi poznamenal: „Mezinárodní ministerská konference nám dává velkou příležitost se společně zapojit do diskuse na vysoké úrovni o tom, jak můžeme uspokojit budoucí požadavky na energii prostřednictvím mírového využívání jaderné energie. Chceme pokračovat v přispívání k udržitelnému rozvoji a podporovat hospodářský růst i vytvářet vysoce kvalifikované pracovní pozice pro talentovanou pracovní sílu.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..