Do čtyř minut od vyzvání přijíždějí temelínští hasiči k fiktivnímu požáru, který vypukl mezi prvním a druhým výrobním blokem. Požár izolují a soustředí se na jeho uhašení. Deváté0 letošní cvičení v Jaderné elektrárně Temelín bylo zaměřeno na likvidaci velkého požáru v areálu elektrárny.

jaderná energie - V Temelíně cvičili likvidaci rozsáhlého požáru - V Česku (0828 hasici voda kontejnment 740) 1
Temelínští hasiči. (Zdroj: Temelinky.cz)

Čtyři požární vozy obsazené tuctem temelínských hasičů dneska krátce po sedmé hodině hasily fiktivní plameny mezi výrobními bloky. Do cvičení se zapojil i havarijní štáb a ochranka elektrárny. Cílem bylo procvičit si hromadný výjezd techniky, koordinaci lidí a co nejrychlejší zásah. Na místě hasiči zaujali strategickou pozici. Požární hadice napojili na pevné hasičské hydranty umístěné nedaleko místa požáru. „Po celé elektrárně máme téměř osm stovek hydrantů. Ty jsou umístěny v okolí i uvnitř budov. Vedle toho můžeme hasit i pomocí našich cisteren,“ vysvětlil velitel temelínských hasičů Martin Novotný.

V první fázi zásahu se hasiči zaměřili na lokalizaci požáru. „Ochlazovali jsme okolní budovy, tak aby se požár nerozšířil. V případě velkých požárů, způsobených například pádem dopravního letadla, bychom povolali i krajské hasiče. S jejich pomocí bychom se pak zaměřili na likvidaci požáru,“ přestavil Novotný taktiku zásahu.

Zasahující hasiči vodu reálně stříkali, ale pouze na okolní trávník. V reálné situaci by k uhašení nafty nebo benzínu použili pěnu. Práci hasičů jistila ochranka elektrárny. Jejich úkolem bylo vymezit prostory, aby se do nich nedostal nikdo nepovolaný.

Celá akce byla velmi rychlá, praktický zásah trval přibližně půl hodiny. V další fázi pokračovalo cvičení štábně v havarijní řídícím středisku. ČEZ do cvičení zapojil celkem pět desítek lidí.

Temelínská jednotka má 76 hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..