V Jaderné elektrárně Dukovany experti od soboty testovali hermetický box třetího bloku, po 20 letech jeho provozu. Měření pevnosti a těsnosti prokázala velmi dobrý stav, sdělil včera ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Stejnou prověrkou už dříve prošly ochranné obálky i u zbývajících dukovanských bloků. Odstávka třetího bloku by měla skončit v příštím týdnu.

jaderná energie - V Dukovanech experti měřili odolnost boxu 3. bloku, po 20 letech - V Česku (DSC0063 a 1024) 1
Hlavní výrobní blok jaderné elektrárny Dukovany. (Zdroj: archiv)

Elektrárna má čtyři bloky. V bloku číslo tři se výroba elektřiny zastavila 14. července. Jde o poslední letošní plánovanou odstávku v Dukovanech, práce zatím pokačují dobře. „Zkoušky, které se provádějí při náběhu bloku, začaly o tři dny dříve,“ uvedl mluvčí.

U hermetické obálky třetího bloku experti prověřovali pevnost zařízení, kupříkladu průhyby, ale také jeho těsnost. Proto ji natlakovali vzduchem na hodnotu 130 kilopascalů. Desítky hodin pak sledovali, zda v některých místech nezačne tlak klesat rychleji. Podle ředitele elektrárny Miloše Štěpanovského naměřené hodnoty zůstaly hluboko pod stanovenými limity. Stejně podle něj tato měření dříve dopadla i u zbývajících bloků Dukovan.

Na přípravě zkoušek obálky bloku se podílelo přes 100 pracovníků elektrárny, dohlíželi na ně inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Měření pak prováděli experti ze šesti českých a slovenských akreditovaných firem a z vysokých škol. Výsledky měření budou jedním z podkladů k nynějšímu řízení o vydání nového povolení provozu pro třetí blok. Nynější desetiletá licence skončí s letošním rokem, stejně jako u čtvrtého bloku Dukovan. Pro dukovanské bloky jedna a dvě už firma ČEZ od SÚJB nové povolení k provozu získala.

Dukovanský blok číslo jedna byl uveden do provozu v roce 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan v červenci 1987. Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..