Mechanické vlastnosti hlavy a spodní strany tlakové nádoby reaktoru ve třetím bloku jaderné elektrárny Flamanville s designem EPR jsou přiměřené a nádoba je proto použitelná pro provoz, uzavřel francouzský jaderný regulátor své šetření. Nicméně úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) stále požaduje, aby hlava tlakové nádoby reaktoru byla vyměněna do konce roku 2024.

jaderná energie - Úřad ASN vydal konečné stanovisko ohledně reaktorové nádoby EPR v JE Flamanville - Nové bloky ve světě (Flamanville EPR vessel head 460 ASN) 1
Hlava reaktoru (zdroj: WNN)

Firma Areva NP objevila v dubnu 2015 anomálie ve složení oceli v určitých zónách hlavy a spodní strany tlakové nádoby reaktoru EPR v JE Flamanville. Inženýrská skupina zahájila testovací program, který prokázal, že mechanická pevnost oceli je dostatečná pro veškeré provozní situace, a to včetně havarijních podmínek. Své závěry zaslala úřadu ASN v prosinci minulého roku.

Dne 29. června úřad ASN uvedl, že dočasně rozhodl, že blok může být bezpečně spuštěn na konci roku 2018 – jak bylo plánováno, ale že bude třeba vyměnit hlavu tlakové nádoby reaktoru, jakmile bude vyrobena nová.

Úřad předložil svůj návrh stanoviska k anomáliím v oceli použité pro hlavu a spodní stranu tlakové nádoby k veřejným připomínkám mezi 10. červencem až 12. září. Rovněž zpřístupnil veřejnosti zprávu o testování, kterou vypracoval úřad ASN a francouzský institut Institute for Radiological Protection and Nuclear Safety (IRSN), společně se stanoviskem jejího výboru Advisory Committee pro jaderná tlaková zařízení. V rámci konzultací bylo vzneseno více než 13 000 připomínek.

Úřad ASN vydal dne 11. října své konečné stanovisko a uvedl, že se domnívá, že tyto anomálie „nejsou takového rozsahu, aby ohrozily uvedení tlakové nádoby do provozu – za předpokladu, že během provozu zařízení budou prováděny zvláštní kontroly“. Přesto dodal: „Jelikož proveditelnost těchto kontrol nemůže být v současné době potvrzena pro hlavu nádoby, úřad ASN se domnívá, že současná hlava nemůže být používána po roce 2024.“

Úřad ASN poznamenal, že uvedení tlakové nádoby reaktoru EPR v jaderné elektrárně Flamanville do provozu bude také vyžadovat povolení, „vydané konkrétněji ve světle výsledků hydrotestů v celém primárním systému“.

Regulátor uvedl, že s podporou institutu IRSN pokračuje také v přezkumu žádosti o povolení uvedení reaktoru EPR v JE Flamanville do provozu, přičemž nyní čeká „jak a kdy obdrží soubory od společnosti EDF“.

Souhlas regulačního úřadu ASN se zahájením provozu třetího bloku JE Flamanville je podmínkou Evropské komise pro schválení plánovaného převzetí byznysu s reaktory od společnosti Areva firmou EDF.

Dříve v tomto týdnu společnost EDF oznámila, že se připravuje na další etapu systémových výkonnostních testů v JE Flamanville s reaktorem EPR – s tím, že zakládání paliva a spouštění reaktoru očekává na konci čtvrtého čtvrtletí roku 2018. Studené testování začne ve druhé polovině prosince a horké testy budou zahájeny v červenci roku 2018.

Stavební práce na tomto bloku s instalovaným výkonem 1650 MWe v lokalitě jaderné elektrárny Flamanville, která se nachází v Normandii, začaly v prosinci roku 2007. V areálu elektrárny jsou již v provozu dva reaktory, a to od roku 1986 a 1987. Kopule reaktorové budovy byla usazena na své místo v červenci roku 2013 a instalace reaktorové nádoby proběhla v lednu 2014. Podle původních očekávání měl reaktor zahájit komerční provoz v roce 2013.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..