Pravidelná výroba elektrické energie ve třetím bloku finské jaderné elektrárny Olkiluoto se nyní očekává až v květnu roku 2019, sdělilo konsorcium dodávající blok s designem EPR – první svého druhu – finské společnosti Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Pravidelná výroba na tomto bloku měla podle předešlého plánu začít na konci roku 2018.

jaderná energie - Termín pro uvedení třetího bloku JE Olkiluoto do komerčního provozu byl opět přeplánován - Nové bloky ve světě (OK1 3 Jan Feb 2017 TVO 460) 1
JE Olkiluoto (zdroj: WNN)

Společnost TVO uvedla, že dodavatel bloku připravuje „po nějakou dobu“přezkum časového plánu pro dokončení projektu. Práce nyní dosáhly fáze, kdy dodavatel může potvrdit hlavní milníky, prohlásila společnost. Předchozí harmonogram byl vypracován a schválen v září roku 2014.

Poslední plán očekává uskutečnění připojení k rozvodné síti v prosinci roku 2018 se zahájením pravidelné výroby elektřiny v květnu 2019. Program najíždění tohoto bloku plánuje, že blok vyrobí 2-4 TWh elektřiny mezi těmito daty, a to při různých úrovních výkonu.

Projektový ředitel pro třetí blok JE Olkiluoto ze společnosti TVO Jouni Silvennoinen prohlásil, že společnost byla „velmi zklamaná“ z dalšího zpoždění.

„V projektu třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto s reaktorem EPR je třeba dosáhnout značného úsilí a je nezbytné, aby veškeré potřebné technické, lidské a finanční zdroje byly přiděleny tomuto projektu. Restrukturalizace francouzského jaderného průmyslu nesmí ohrozit tento cíl,“ doplnil.

Studené funkční testování započalo ve třetím bloku JE Olkiluoto v červnu, zatímco horké funkční testy jsou naplánovány později v tomto roce. Společnost TVO sdělila, že ačkoliv probíhá testovací program, i nadále zůstává mnoho důležitých testů, které je třeba provést.

„Naším cílem zůstává rychlé dokončení tohoto projektu. Společnost TVO je nadále odhodlaná podporovat dodavatele na klíč,“ řekl Silvennoinen.

Konsorcium firem Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG započalo výstavbu třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto v roce 2005 na základě smlouvy na klíč uzavřené se společností TVO koncem roku 2003. Dokončení reaktoru s instalovaným výkonem 1 600 MWe bylo původně naplánováno na rok 2009, ale projekt postihla různá zpoždění a překážky.

Společnost TVO v září podala odvolání proti tomu, že Evropská komise schválila francouzské vládě, aby investovala 4,5 miliard eur do firmy Areva v rámci restrukturalizace této skupiny. Společnost TVO tvrdí, že plán neposkytuje dostatečné záruky, že projekt třetího bloku JE Olkiluoto bude dokončen. Bernard Fontana, generální ředitel francouzské inženýrské firmy Areva NP, následně prohlásil, že schválení komise v lednu bylo učiněno s tím, že projekt třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto nebude nijak pozměněn.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..