Británie bude muset zvýšit svoji výrobu elektrické energie přibližně o čtvrtinu, odhaduje skotská společnost Scottish Power.

jaderná energie - Společnost Scottish Power tvrdí, že Spojené království bude muset zvýšit instalovanou kapacitu - Životní prostředí (Norway Wind Energy Farm) 1
Ilustrační obrázek (zdroj: Inhabitat)

Energetická firma uvedla, že elektrické automobily a posun k elektrickému vytápění by mohly zvýšit poptávku po elektřině.

Výkonný ředitel této společnosti dále prohlásil, že by měla proběhnout velká investice do vedení potřebného pro rychlé nabíjení elektromobilů.

Keith Anderson pak rovněž mluvil o tom, že firma dosáhla milníku 2 000 MWe větrné kapacity, což je ekvivalent asi osminy větrných kapacit Velké Británie.

Tento údaj zahrnuje větrnou farmu Whitelee, v lokalitě Eaglesham Moor, jižně od města Glasgow, která disponuje více než 200 turbínami, a která se označuje za největší větrnou farmu v Evropě. Elektrárna je schopná generovat dostatek energie pro všechny domy ve městě Glasgow.

Za uplynulých 18 měsíců španělská společnost postupně navýšila britské větrné kapacity o čtvrtinu, práce se nyní už blíží ke konci. V současné době se tak pozornost obrací k větrné energii v pobřežních lokalitách.

Anderson sdělil zpravodaji BBC Scotland, že pokud má být pokryta spotřebitelská poptávka, bude třeba obnovit nárůst v budování pobřežních větrných turbín.

Dále varoval, že minulé zkušenosti s technologickými změnami ukázaly, že spotřebitelé by svoji poptávku mohli navýšit rychleji, než očekávají vlády či firmy.

Jakmile cena elektromobilů klesne na cenu benzinových či naftových vozidel, což se očekává mezi léty 2022-2025, mohlo by dojít k rychlému posunu v nákupních zvyklostech a spotřebě elektrické energie.

Začátkem tohoto měsíce ministr Nicola Sturgeon oznámil cíl přejít od benzinových a dieselových automobilů na elektromobily do roku 2032, zatímco britská vláda hodlá provést tento přesun do roku 2040.

Nejhorší pozice

Anderson sdělil: „Nejhorší situace pro Velkou Británii a tím pádem i pro její obyvatelé by nastala tehdy, kdy by zavládlo obrovské nadšení a boom v nákupu elektromobilů, přičemž kvůli nedostatečným investicím do energetiky bychom nemohli lidem dovolit své elektromobily volně dobíjet.“

 „Takže jednou z věcí, kterou v současnosti intenzivně řešíme, jsou budoucí plány do rozvoje energetické infrastruktury.“

Odhad vzrůstu poptávky po elektřině o 20-30 % přichází po letech postupného snižování spotřeby elektrické energie, a to především kvůli rostoucí energetické účinnosti a uzavření starších energeticky náročných průmyslových odvětví.

Současně byly uzavřeny staré elektrárny – včetně uhelných elektráren společnosti Scottish Power v lokalitách Longannet ve správní oblasti Fife a Cockenzie ve správní oblasti East Lothian.

Dalším problémem bude, jestliže se technologie dobíjení rozvine natolik, že baterie budou moci být dobíjeny ne za 8 hodin, jak je tomu dosud, ale za 15-20 minut.

Pokud by několik majitelů automobilů na ulici nabíjelo své automobily ve stejný čas, energetická síť by se s tím nedokázala vypořádat.

Anderson prohlásil: „Naplánovat síť, která zvládne rozvést požadované množství energie do našich domů a podniků, zabere hodně času“

Pojďme dál

Vytápění je další hranicí energetické revoluce, která sotva začala. Namísto plynových bojlerů v každém domě může být ústřední elektrické vytápění napájeno z obnovitelných zdrojů.

Je však pravděpodobné, že to bude vyžadovat nejen demontáž bojleru, ale také výměnu radiátorů a potrubí pro ohřev teplé vody v celém domě.

Anderson doplnil: „To, co říkáme politikům, regulátorům a zákazníkům, je: Pokračujme! Současný rozvoj obnovitelných zdrojů je obrovský úspěch.“

„Byli jsme schopni rozvíjet tyto projekty rychleji a rychleji, a dodávat je efektivněji za mnohem nižší náklady. Pokračujte, protože to přinese nižší náklady a zároveň to zajistí, že budeme v budoucnosti efektivnější.“

„Pokud nyní přestanete, vývoj technologií se zastaví, inovace se zastaví: nová pracovní místa, nové role, vše se zastaví. Zastavte pokrok na dva nebo tři roky a snaha o jeho obnovení se stává obtížnější a dražší.“

Většina z nedávného vývoje pevninských větrných elektráren ve Skotsku byla zaměřena na jihozápad.

Britská vláda povolila mnohem méně vývoje větrné energie na pevnině, a to v rámci reakci na aktivisty protestujícím proti větrným turbínám.

Také vynechala pobřežní větrné elektrárny z aukcí, které nabízejí generátorům minimální cenu za jejich energii.

Tyto aukce pomohly snížit náklady na obnovitelné zdroje energie, přičemž u pobřežních větrných elektráren poklesla cena téměř o polovinu.

Zdroj: BBC

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..