Společnost EDF se připravuje na další etapu systémových výkonnostních testů v jaderné elektrárně Flamanville s reaktorem EPR – s tím, že zakládání paliva a spouštění reaktoru očekává na konci čtvrtého čtvrtletí roku 2018. Společnost tak potvrdila svůj plán pro třetí blok JE Flamanville, který byl vypracován v září 2015, a že náklady pro projekt jsou stanoveny na částku 10,5 miliardy eur (sazba z roku 2015, bez mezitímních úroků).

jaderná energie - Společnost EDF postupuje v předprovozních testech v JE Flamanville - Nové bloky ve světě (FLA220 079) 1
JE Flamanville (zdroj: Unearthed)

Systémové výkonnostní testy – které potvrzují a testují, jak fungují všechny okruhy reaktoru EPR – započaly v prvním čtvrtletí letošního roku a po dokončení operace zvané ‚chasse en cule‘ (proplachování nádoby) během léta se nyní společnost EDF připravuje na dvě nové fáze. Jedná se o studené testování, které začne ve druhé polovině prosince, a horké testy, jež budou zahájeny v červenci roku 2018.

Studené testování bude zahrnovat zkoušky vodotěsnosti v primárním okruhu reaktoru při tlaku nad 240 barů (jedná se o vyšší tlak než je v okruhu během provozu). Horké testy se budou týkat kontroly zařízení za podobných teplotních a tlakových podmínek, které budou během normálního provozu. Více než 1 000 inženýrů a techniků pracujících pro společnost EDF a její průmyslové partnery bylo zmobilizováno k provádění těchto systémových výkonnostních testů, prohlásila společnost.

Stavební práce na bloku s instalovaným výkonem 1 650 MWe v lokalitě JE Flamanville v Normandii započaly v prosinci 2007. V této oblasti jsou v provozu již dva reaktory, a to od roku 1986 a 1987. Kopule reaktorové budovy byla umístěna na své místo v červenci 2013 a reaktorová nádoba byla instalována v lednu 2014. Původně bylo v plánu, že reaktor zahájí komerční provoz v roce 2013, ale kvůli zpožděním se nyní tato událost očekává koncem roku 2018.

Francouzský jaderný regulátor – úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) – v červnu prozatímně rozhodl, že blok by mohl být bezpečně spuštěn v příštím roce, ale že do konce roku 2024 bude nutné vyměnit hlavu tlakové nádoby reaktoru. Firma Areva NP objevila v dubnu 2015 anomálie ve složení oceli v určitých zónách hlavy a spodní strany tlakové nádoby reaktoru. Inženýrská skupina zahájila testovací program, který prokázal, že mechanická pevnost oceli je dostatečná pro veškeré provozní situace. Závěry programu byly zaslány úřadu ASN v prosinci minulého roku.

Schválení úřadem ASN o zahájení provozu ve třetím bloku JE Flamanville je podmínkou Evropské komise pro schválení plánovaného převzetí reaktorového byznysu firmy Areva společností EDF.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..