Pátek, 4 prosince
Shadow

Spojený ústav jaderných výzkumů Dubna

Přibližně 100 km severně od Moskvy leží městečko Dubna, ve kterém se nachází Spojený ústav jaderných výzkumů (SUJV). Zde probíhá výzkum například srážek těžkých částic, syntéza a objevování nových prvků, zkoumání neutronové difrakce, materiálový výzkum, výroba radiofarmak a mnoho dalšího. Mimo jiné je nyní v provozu urychlovač částic Nuklotron, vystavěný na speciálních supravodivých magnetech, vyvinutých v Dubně, který bude součástí projektu NICA. Projekt NICA je zaměřený na studium horké husté plasmy, jaká je například v neutronových hvězdách.

Nuklotron, nejmodernější urychlovač částic v Dubně, vystavěný na supravodivých magnetech (foto: Pavel Suk)

V září tohoto roku proběhlo v Dubně fórum, pořádané českou výzkumnou skupinou, během kterého byli účastníci seznámeni s probíhajícím výzkumem, zaměřeným zejména na výzkumy prováděné českými experty. Kromě výzkumů byli účastníci seznámeni také s možnostmi výjezdu českých studentů na krátkodobé, či dlouhodobé stáže, při kterých by spolupracovali na různých projektech. 

Zážitky z fóra a exkurzí na urychlovačích, pulzním reaktoru, či protonovém středisku, si můžete přečíst ve 3 dílech na iDNES blogu. V prvním díle se dozvíte obecné informace o SUJV Dubna a Veksler-Baldinově laboratoři, najdete zde, ve druhém o Fljorovově laboratoři a Frankově laboratoři s pulzním reaktorem IBR-2, zde. V závěrečném díle o použití protonového záření při léčbě rakoviny a mnoho dalšího, viz zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..