Přibližně 100 km severně od Moskvy leží městečko Dubna, ve kterém se nachází Spojený ústav jaderných výzkumů (SUJV). Zde probíhá výzkum například srážek těžkých částic, syntéza a objevování nových prvků, zkoumání neutronové difrakce, materiálový výzkum, výroba radiofarmak a mnoho dalšího. Mimo jiné je nyní v provozu urychlovač částic Nuklotron, vystavěný na speciálních supravodivých magnetech, vyvinutých v Dubně, který bude součástí projektu NICA. Projekt NICA je zaměřený na studium horké husté plasmy, jaká je například v neutronových hvězdách.

jaderná energie - Spojený ústav jaderných výzkumů Dubna - Věda a jádro (DSC 0043) 1
Nuklotron, nejmodernější urychlovač částic v Dubně, vystavěný na supravodivých magnetech (foto: Pavel Suk)

V září tohoto roku proběhlo v Dubně fórum, pořádané českou výzkumnou skupinou, během kterého byli účastníci seznámeni s probíhajícím výzkumem, zaměřeným zejména na výzkumy prováděné českými experty. Kromě výzkumů byli účastníci seznámeni také s možnostmi výjezdu českých studentů na krátkodobé, či dlouhodobé stáže, při kterých by spolupracovali na různých projektech. 

Zážitky z fóra a exkurzí na urychlovačích, pulzním reaktoru, či protonovém středisku, si můžete přečíst ve 3 dílech na iDNES blogu. V prvním díle se dozvíte obecné informace o SUJV Dubna a Veksler-Baldinově laboratoři, najdete zde, ve druhém o Fljorovově laboratoři a Frankově laboratoři s pulzním reaktorem IBR-2, zde. V závěrečném díle o použití protonového záření při léčbě rakoviny a mnoho dalšího, viz zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..