Společnost SIGMA DIZ spol. s r.o. (dceřiná společnost SIGMA GROUP a. s.) uspěla ve výběrových řízeních ruské korporace pro atomovou energii Rosatom na dodávku 12 kusů čerpadel pro 1. a 2. blok JE Kurská 2. Tato elektrárna je prvním projektem typu VVER-TOI, který je v realizaci. Celková hodnota kontraktu činí 8 milionů eur (v přepočtu zhruba 210 milionů korun).

jaderná energie - SIGMA DIZ spol. s r.o. dodá do JE Kurská-2 čerpadla za 210 milionů korun - Nové bloky ve světě (erpadlo typů KNX4 Sgima 6 1024) 1
Čerpadlo typu KNX4 z produkce společnosti SIGMA DIZ. (Zdroj: Rosatom)

„Koncem roku 2016 se naše společnost zapojila v konsorciu se svým ruským partnerem do výběrových řízení a v lednu 2017 se v konkurenci jedenácti uchazečů dostala do druhého kola. V tomto kole se nám podařilo uspět mezi třemi silnými místními konkurenty,“ popisuje průběh výběrových řízení Lada Roubalíková, projektová manažerka ve společnosti SIGMA DIZ spol. s r.o.

Smlouva na dodávku 4 hlavních chladicích čerpadel pro chlazení kondenzátorů a 8 čerpadel technické vody důležité pro chlazení důležitých spotřebičů sekundárního (nejaderného) okruhu již byla podepsána. Dodací lhůta těchto parametrově špičkových a legislativně a dokladově náročných zařízení je konec roku 2019 pro 1. blok a konec roku 2020 pro 2. blok.

„Od podpisu smlouvy jsme rozpracovali dva nové obchodní případy a zahájili přípravné práce na jejich realizaci. Nyní probíhá v souladu s harmonogramem zpracování konstrukční a technické dokumentace, dokumentace zajištění kvality a také probíhají přípravné práce ve výrobě. Dále jednáme s potenciálními dodavateli základních materiálů a komponent,“ uvádí Roubalíková.

„Pro naši společnost znamenají tyto obchodní případy nejen pokračování v dodávkách čerpadel pro jadernou energetiku, ale především perspektivu do budoucnosti, kdy budou obdobná čerpadla poptávána i pro další projekty. V současné době vyvíjíme značné úsilí v nabídkové činnosti pro další nové projekty Rosatomu, jako jsou elektrárny Hanhikivi ve Finsku, Paks II v Maďarsku, Akkuyu v Turecku a Rooppur v Bangladéši,“ doplňuje Roubalíková.

SIGMA GROUP a. s. je tradičním dodavatelem komponent pro projekty korporace Rosatom. Čerpací technika a další produkce z Lutína u Olomouce, kde firma sídlí, pracuje v indické JE Kudankulam, čínské JE Tchien-wan (angl. Tianwan) a bude pracovat v Běloruské JE a dalších jaderných elektrárnách stavěných Rosatomem v zahraničí. Tyto zakázky představují podstatný podíl exportních dodávek společnosti SIGMA DIZ spol. s r.o. Například objem dodávek do JE Novovoroněžská 2 (s reaktory VVER-1200), která je prvním blokem generace III+ v provozu, dosáhl téměř 500 milionů korun.

 

Pro informaci:

Projekt VVER-TOI navazuje na reaktory typu VVER-1200, které představují první a zatím jediný projekt generace III+ s provozní referencí. Výkon reaktoru vzrostl na 1250 MW a byly optimalizovány také technické a ekonomické parametry bloku a uplatněny nejmodernější informační technologie. V lokalitě elektrárny nyní probíhají zemní a přípravné práce pro výstavbu dvou bloků, které mají zahájit provoz v letech 2021 a 2023. Do roku 2030 mají být i 3. a 4. blok jaderné elektrárny Kurská 1 s reaktory RBMK nahrazeny reaktory VVER-TOI. V budoucnu se s tímto typem počítá i v dalších lokalitách včetně zahraničních.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..