Během návštěvy saúdského krále Salmána bin Abd al-Azíze v Moskvě byl podepsán mezi výzkumným ústavem King Abdulah City for Atomic & Renewable Energy (KACARE) a ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom program realizace spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie.

Za Saúdskou Arábii byl dokument podepsán Maherem Alodanem, vedoucím ústavu KACARE, a autorizován Chálidem al-Falíhem, saúdským ministrem energetiky, průmyslu a nerostných zdrojů. Z ruské strany se pod dokument podepsal Jevgenij Pakermanov, prezident společnosti Rusatom Overseas, a dokument autorizoval Alexej Lichačov, generální ředitel Rosatomu.

Podle podepsaného dokumentu bude saúdsko-ruská spolupráce probíhat v oblastech, jako jsou malé a střední jaderné reaktory pro produkci energie a odsolování mořské vody, lidské zdroje a rozvoj jaderné infrastruktury pro realizaci saúdského mírového jaderného programu. Obě země rovněž zváží výstavbu saúdského centra jaderného výzkumu a technologií s ruským jaderným reaktorem.

Program spolupráce navazuje na mezivládní dohodu o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie, která byla mezi Saúdskou Arábií a Ruskem podepsána v červnu 2015.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..