Jedním z důležitých úkolů nové vlády bude rozhodnout o budoucnosti jaderné energetiky v Česku. Na tom se shodují politici napříč stranami stejně jako na tom, že budoucnost české energetiky je právě v jádru.

jaderná energie - Rozhlas: Česko se bez jaderné energie neobejde, shodují se před volbami politické strany - Nové bloky v ČR (S139605 1024) 1
JE Dukovany v mlze. (Zdroj: archiv)

Podle ČSSD sníží výstavba nových jaderných bloků závislost Česka na dovozu plynu a zvýší energetickou soběstačnost země. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD říká, že prioritou je výstavba minimálně jednoho jaderného bloku v Dukovanech, protože životnost bloků jaderné elektrárny Dukovany bude od roku 2035 postupně končit. 

S tím souhlasí i volební lídr sociálních demokratů a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se podle svých slov účastnil i několika debat s odborníky. „Mně z toho nakonec vychází, že Česká republika nemá náhradu za jadernou energii, protože tady není žádný zdroj energie, který bychom mohli použít, když chceme mít soběstačnou zemi,“ říká s tím, že je třeba učinit rozhodnutí, které se týká dostavby jaderných bloků. 

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si myslí, že o energetické koncepci měla rozhodnout už tato vláda. „Blok v Dukovanech jsme měli už dávno stavět, je to triviální, ale lidé ve vládě, kteří nikdy nepodnikali, tomu nerozumějí,“ upozorňuje. 

O jaderné energii se zmiňují ve svých volebních programech i ODS a TOP 09. ODS podporuje dostavbu Temelína a výstavbu náhradních bloků Dukovan. TOP 09 zase prodloužení životnosti stávajících bloků a přípravu výstavby dalších jaderných bloků v Dukovanech. 

Celý text najdete na webu Českého rozhlasu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..