S prezentací mezinárodních projektů korporace Rosatom a potenciálu pro spolupráci s českými firmami vystoupil 10. října 2017 Zdeněk Šíma, jednatel společnosti Rosatom Central Europe, během Byznys dne Ruské federace na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

jaderná energie - Rosatom představil možnosti spolupráce s českými firmami během Byznys dne RF na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně - V Česku (DSC 0050 1024) 1
Stánek Rosatomu na MSV 2017. (Zdroj: Rosatom)

Šíma řekl, že čeští dodavatelé jsou tradičními a spolehlivými partnery Rosatomu při realizaci projektů jak v Rusku, tak v zahraničí. Podle jeho slov Rosatom počítá s aktivní účastí českých firem i v nových projektech této korporace, v první řadě při výstavbě finské jaderné elektrárny Hanhikivi, maďarské elektrárny Paks II a také první turecké jaderné elektrárny Akkuyu. V těchto elektrárnách budou postaveny nejmodernější bloky generace III+ s reaktory VVER-1200.

„Rosatom aktivně spolupracuje s Aliancí české energetiky, která sdružuje přední podniky českého jaderného průmyslu. Základ pro spolupráci představuje memorandum o vzájemném porozumění, které bylo mezi aliancí a korporací Rosatom podepsáno letos v červnu. Aliance je schopná vypracovat komplexní nabídku dodávky zařízení české produkce pro objekty Rosatomu, a co je velmi důležité, poskytnout spolupráci při zajišťování exportního financování těchto dodávek,“ řekl Šíma.

Rosatom na svém stánku během veletrhu také představil interaktivní mapu českých dodavatelů, která demonstruje rozsah účasti českých firem v projektech Rosatomu po celém světě. Například pro jadernou elektrárnu Novovoroněžská II dodalo 12 českých firem produkci v celkové hodnotě 1,4 miliardy korun a 7 českých firem dodalo komponenty za 545 milionů korun pro indickou jadernou elektrárnu Kudankulam. Celkově se české firmy v posledních několika letech dodavatelsky zapojily do 14 objektů stavěných Rosatomem.

MSV je každoročně největším strojírenským veletrhem ve střední Evropě. V letošním roce se koná od 9. do 13. října a účastní se jej přes 1600 delegátů ze 32 zemí.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    Němělo by se zapomínat na projekty s podzemním úložištěm jaderného odpadu a zjištění zkušeností se stávajícími způsoby ukládání. Myslím tím trvanlivost kontejnerů a jiných skladovacích obalů. Průzkum v této oblasti s Rosatomem by mohl napomoci při našem projektovém záměru.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..