Japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) dne 4. října schválil návrh zprávy, která dospěla k závěru, že šestý a sedmý blok jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco) splňují nové státní bezpečnostní požadavky. Návrh dokumentu je nyní zveřejněný k veřejnému připomínkovému řízení a mohl by být formálně schválen do konce letošního roku. 

jaderná energie - Regulátor schválil bezpečnostní zprávu pro bloky JE Kashiwazaki-Kariwa - Ve světě (Kashiwazaki Kariwa) 1
JE Kashiwazaki-Kariwa (zdroj: WNN)

Společnost Tepco požádala o bezpečnostní hodnocení šestého a sedmého bloku JE Kashiwazaki-Kariwa v září roku 2013. Společnost předložila informace o bezpečnostních modernizacích v této lokalitě, jež se nachází v prefektuře Niigata, a v obou těchto blocích, o kterých tvrdí, že splňují nové regulační požadavky. Šestý a sedmý blok jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa – oba obsahující pokročilé varné reaktory s instalovaným výkonem 1 356 MWe, které byly postaveny koncem 90. let minulého století – byly prvními japonskými varnými reaktory, u kterých bylo požádáno o jejich restartování.

Na zasedání, jež se uskutečnilo dne 4. října, pět komisařů úřadu NRA jednohlasně hlasovalo pro schválení návrhu posouzení bezpečnosti obou bloků. Po lhůtě pro veřejné připomínkové řízení se očekává, že úřad NRA oficiálně potvrdí obnovení provozu na těchto blocích.

V návrhu zprávy se odhaduje, že maximální zemětřesení v JE Kashiwazaki-Kariwa by mohlo dosáhnout hodnoty 1 209 Gal, zatímco maximální výška cunami by byla kolem 8,3 metru. Tento dokument svědčí o řadě bezpečnostních opatření, která byla v lokalitě elektrárny přijata. Jedná se o seizmické zesílení a výstavbu ochranné stěny proti přívalovým vlnám. Zpráva uvádí také opatření, která mají být přijata, aby se zabránilo vážné nehodě v případě ztráty elektřiny v této oblasti. Podle nových bezpečnostních požadavků musejí být varné reaktory vybaveny filtrovanými větracími systémy.

Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa nebyla dotčena zemětřesením ani následným cunami, které poškodily jadernou elektrárnu Fukušima Dajiči v březnu roku 2011. Reaktory elektrárny však předtím byly odstaveny na původně plánovanou dobu dvou až tří let, a to kvůli zemětřesení v lokalitě Niigata-Chuetsu v roce 2007. Toto zemětřesení tehdy poškodilo elektrárnu, samotné reaktory však poškozeny nebyly. Během této dlouhé odstávky byly v elektrárně provedeny práce na zlepšení její odolnosti vůči vlivům zemětřesení.

Stejně jako poškozenou jadernou elektrárnu Fukušima Dajiči, společnost Tepco vlastní rovněž JE Fukušima Daini a JE Kashiwazaki-Kariwa. Schválení ze dne 4. října značí, že společnost Tepco poprvé získala neformální certifikaci pro některé ze svých reaktorů o tom, že splňují revidované bezpečnostní standardy.

Společnost Tepco prohlásila, že bude „nadále pracovat pečlivě a transparentně“, aby splnila kontroly úřadu NRA.

Ačkoliv společnost dokončila práce na dalších nečinných blocích jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, své zdroje soustřeďuje na šestý a sedmý blok této elektrárny, zatímco se zabývá čištěním JE Fukušima Dajiči. Znovuspuštění těchto dvou bloků by zvýšilo výnosy společnosti o odhadovaných 890 milionů dolarů ročně.

Reaktory však pravděpodobně zůstanou mimo provoz o několik let déle. Guvernér prefektury Niigata – Ryuichi Yoneyama, uvedl, že nebude diskutovat o jejich znovuspuštění, dokud společnost Tepco nedokončí revizi havárie v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, což je proces, který by měl trvat až čtyři roky. Starosta města Kashiwazaki – Masahiro Sakurai, také vyzval k vyřazení minimálně jednoho z celkových sedmi reaktorů v této elektrárně z provozu a jeho likvidaci jako podmínku pro restart šestého a sedmého bloku JE Kashiwazaki-Kariwa.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..