Ruský regulátor Rostechnadzor zahájil „testování připravenosti pro fyzické spuštění“ prvního bloku jaderné elektrárny Leningrad II, která se staví v západním Rusku. Společnost Rosenergoatom, dceřiná firma korporace Rosatom a provozovatel této elektrárny, zahájila studené a horké funkční testování na bloku s reaktorem VVER-1200 v dubnu letošního roku.

jaderná energie - Regulátor posuzuje připravenost nového bloku JE Leningrad - Nové bloky ve světě (Leningrad Phase II construction 460 Rosatom) 1
JE Leningrad II (zdroj: WNN)

Vladislav Manakov, zástupce vedoucího oddělení pro regulaci bezpečnosti jaderných elektráren a výzkumných zařízení regulačního úřadu Rostechnadzor, seznámil ředitele elektrárny – Vladimira Pereguda – s oficiálními dokumenty o auditu k podpisu.

Podle prohlášení korporace Rosatom Manakov uvedl: „Tento podpis otevírá nový milník v životním cyklu bloků jaderné elektrárny Leningrad.“

Rozsáhlá inspekce bude trvat dva týdny a bude prováděna odborníky na stavební dozor, vydávání licencí, návrh a výrobu zařízení a mimo jiné na jadernou a radiační bezpečnost.

Projekt obsahuje významné množství dokumentace, která zahrnuje dokumenty k uvedení budov a prostor tohoto bloku do provozu; k uvedení do provozu a připravenosti jeho technologických systémů a zařízení; a k zprávám o testování bezpečnostních systémů a systémů důležitých pro bezpečnost, uvedla korporace Rosatom. Zvláštní pozornost bude věnována otázkám týkajícím se personálu jaderné elektrárny, odborné přípravy a kvalifikace, dodala korporace.

Na základě výsledků této inspekce provede regulátor nezávislé posouzení připravenosti bloku na uvedení do provozu, během něhož budou do aktivní zóny založeny sestavy čerstvého jaderného paliva.

Společnost neposkytla očekávaný termín spuštění tohoto bloku, ale potvrdila, že to bude do konce letošního roku.

Stávající jaderná elektrárna Leningrad má čtyři bloky s designem RMBK-1000 v provozu, zatímco JE Leningrad II bude mít čtyři bloky s reaktory VVER-1200. Hlavním projektantem jaderné elektrárny Leningrad II je společnost Atomproekt, zatímco generálním dodavatelem je podnik TITAN-2 JSC.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..