Po udělení omezeného stavebního povolení (limited construction permit – LCP) může začít výstavba nejaderných zařízení v lokalitě plánované jaderné elektrárny Akkuyu v Turecku. Předpokládá se, že v prvním pololetí roku 2018 bude vydána licence umožňující zahájení plné výstavby.

jaderná energie - První turecká jaderná elektrárna získala omezené stavební povolení - Nové bloky ve světě (Akkuyu AEP) 1
Vizualizace JE Akkuyu (zdroj: WNN)

Společnost Akkuyu Nuclear JSC dne 20. října oznámila, že získala od úřadu Turkish Atomic Energy Authority (TAEK) omezené stavební povolení. Toto povolení umožňuje zahájení výstavby a instalačních prací ve všech zařízeních jaderné elektrárny – s výjimkou budov a staveb důležitých pro jadernou bezpečnost. Výstavba může tedy začít na zařízeních, jako je strojovna a pomocné budovy i stavby. Společnost prohlásila, že je to „první krok na cestě k získání stavební licence“.

Společnost Akkuyu Nuclear JSC požádala úřad TAEK dne 3. března 2017 o stavební licenci pro první blok jaderné elektrárny Akkuyu. Dokumenty k žádosti zahrnovaly předběžnou zprávu o bezpečnostní analýze JE Akkuyu, stejně jako pravděpodobnostní bezpečnostní analýzu a několik dalších dokumentů, které potvrzují bezpečnost této elektrárny. Společnost Akkuyu Nuclear uvedla, že udělení omezeného stavebního povolení bylo výsledkem důkladného přezkumu a vyhodnocení těchto dokumentů úřadem TAEK.

Yuri Galanchuk, generální ředitel společnosti Akkuyu Nuclear JSC, sdělil: „Získání omezeného stavebního povolení je významným krokem vpřed při realizaci projektu JE Akkuyu. Ve skutečnosti se pohybujeme od přípravné etapy ke stavebním aktivitám v areálu elektrárny.“ Poznamenal, že velká část těchto stavebních prací bude prováděna lokálními subdodavateli.

Galanchuk dodal: „Našim dalším úkolem je získat stavební licenci. Rádi bychom zahájili výstavbu celého komplexu budov a staveb jaderné elektrárny v nejkratším možném časovém období. Plný soulad se všemi národními i mezinárodními bezpečnostními standardy zůstává naší hlavní prioritou.“ Společnost Akkuyu Nuclear JSC řekla, že očekává získání stavební licence v první polovině příštího roku.

„Podle mezivládní dohody by stavební práce na prvním bloku jaderné elektrárny Akkuyu měly být zahájeny nejpozději do sedmi let po obdržení všech stavebních povolení,“ poznamenala společnost Akkuyu Nuclear JSC.

Projekt na výstavbu čtyř tlakovodních reaktorů VVER AES-2006 s instalovaným výkonem 1 200 MWe navržených společností Gidropress – v lokalitě Akkuyu v provincii Mersin na jihu Turecka – je financován Ruskem v rámci modelu postav-vlastni-provozuj (build-own-operate), a to v souladu s mezivládní dohodou, kterou Turecko a Rusko uzavřely v roce 2010. Očekává se, že elektrárna zahájí provoz dne 29. října 2023 – při stém výročí založení Turecké republiky.

Společnost Akkuyu Nuclear JSC získala licenci pro lokalitu v říjnu roku 2011 a v listopadu 2013 regulátor tureckého trhu s elektřinou EPDK schválil zprávu Basic Site Report v souladu s podmínkami této licence. V prosinci 2014 Ministerstvo životního prostředí a urbanizace Turecké republiky schválilo zprávu Environmental Impact Assessment Report pro projekt JE Akkuyu a v červnu roku 2015 regulační orgán EPDK vydal předběžnou výrobní licenci. V červnu tohoto roku regulátor EPDK schválil licenci pro výrobu elektřiny s platností na 49 let.

V červnu 2015 rovněž podepsaly společnost JSC Akkuyu NPP a turecká firma Cengiz İnşaat smlouvu o návrhu a stavbě pobřežních vodohospodářských konstrukcí pro projekt. Dne 9. února letošního roku schválil regulátor EPDK designové parametry lokality JE Akkuyu podle zprávy Site Parameters Report pro tento projekt.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..