„Rozšíření jaderné elektrárny Paks je pro Maďarsko z pohledu energetické politiky strategickým projektem. Provoz nové jaderné elektrárny bude rentabilní. Potvrzuje to také rozhodnutí Evropské komise,“ píše maďarský vládní zmocněnec pro rozšíření jaderné elektrárny Paks, Attila Aszódi, na svém blogu.

jaderná energie - Provoz JE Paks II bude podle analýz rentabilní - Nové bloky ve světě (paks ii 1024) 1
Vizualizace rozšíření maďarské JE Paks. (Zdroj: Rosatom)

Reaguje tak na podrobnosti k rozhodnutí oddělení Evropské komise pro hospodářskou soutěž, které bylo zveřejněno na webu EK v pátek 6. října 2017. Aszódi připomněl: šetření Evropské komise kvůli potenciální nedovolené státní podpoře a kvůli rentabilitě projektu JE Paks II bylo zahájeno v listopadu 2015. Výsledkem dlouhého procesu bylo prohlášení Evropské komise, že státní financování projektu JE Paks II odpovídá evropskému právu. „Státní podpora spočívá pouze v tom, že očekávaný zisk je v tomto případě výrazně nižší, než by od podobného projektu očekávala soukromá firma,“ zdůrazňuje Aszódi.

Projekt slouží k naplňování celoevropských cílů a bude ziskový. Závěr šetření EK, kvůli kterému byl projekt na 16 měsíců pozastaven, odstraňuje poslední překážku v jeho realizaci. Vládní zmocněnec uvedl, že probíhá společná práce s ruskou stranou, aby nové bloky mohly zahájit komerční provoz v letech 2026-2027.

Aszódi dále připomněl, že bez nových bloků jaderné elektrárny Paks nebude možné v dlouhodobém horizontu zabezpečit čistou elektřinu pro maďarské odběratele. Vyráběná elektřina zmenší deficit, který vznikne odstavením stávající čtveřice bloků elektrárny Paks a růstem spotřeby v Maďarsku.

Zisky z prodeje elektřiny vyráběné novými bloky budou pokrývat návrat vloženého kapitálu a náklady na další investice včetně dividend, nákladů na jaderné palivo, na provoz elektrárny a její údržbu, na nakládání s radioaktivními odpady a na demontáž elektrárny po ukončení jejího provozu.

Projekt bude přinášet zisk, řekl Aszódi. Podle stanoviska Evropské komise projekt JE Paks II bude pomáhat naplňovat cíle stanovené organizací Euratom. Dále tento projekt slouží k plnění celoevropských cílů a posiluje energetickou bezpečnost na evropském trhu s elektřinou, uvedl Aszódi ve svém blogu.

Zdroj:  Maďarská tisková agentura MTI

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..