Rusko plánuje uvést do provozu jaderný ledoborec, který bude „schopný prorazit led jakékoliv tloušťky“, prohlásil dne 4. října prezident Vladimir Putin.

jaderná energie - Putin zdůraznil potenciál ruské flotily jaderných ledoborců - Ve světě (RITM 200 SG housing 460 Atomenergomash) 1
Přeprava reaktorového modulu RITM-200 (zdroj: WNN)

Podle tiskové agentury Interfax sdělil Putin delegátům na mezinárodním fóru International Forum on Energy Efficiency v Moskvě: „Nyní uvádíme do provozu další jaderný ledoborec, Sibir, který dokáže prorazit ledy o tloušťce tři metry, přičemž zahájeny budou další dva projekty [ledoborců]. Poté, během několika let, plánujeme uvést do provozu ledoborec, jenž bude schopen rozbít led bez jakéhokoliv omezení pro tloušťku.“

Hlava státu zdůraznila, že Rusko je „jedinou zemí na světě, která má tak silnou flotilu jaderných ledoborců“ a dodal, že by mohla vyřešit problém dodávky energetických zdrojů, včetně zkapalněného zemního plynu, podél námořní cesty Northern Sea Route.

Společnost ZiO-Podolsk, součást inženýrské dceřiné firmy ruské státní jaderné korporace Rosatom, sdělila, že odeslala druhou integrovanou budovu pro reaktor RITM-200 – pro ledoborec Sibir, který byl spuštěn na vodu dne 22. září. První integrovaná budova byla odeslána v polovině měsíce září. Toto zařízení váží 147,5 tuny, měří 7,3 metru na výšku a v průměru má 3,3 metru.

Zařízení bude přepravováno do Petrohradu kloubovým železničním dopravníkem s nosností 240 tun, protože náklad je příliš velký, poznamenala společnost Zio-Podolsk. Poté bude zařízení převezeno prostřednictvím lodní dopravy do baltických loděnic.

Ledoborec Sibir je druhým ze série LK-60Y univerzálních ledoborců a rovněž je součástí projektu 22220. Jeho kýl byl položen v květnu 2015, zatímco pro první plavidlo z této série, ledoborec Arktika, proběhla tato událost v listopadu roku 2013. Tato plavidla jsou navržena tak, aby dokázala prolomit ledy o tloušťce 3 metry.

Reaktory RITM-200 mají každý výkon 175 MWt a jsou navrženy tak, aby na lodní šrouby dodávaly 60 MW pomocí dvou turbogenerátorů a tří motorů.

Ledoborce Arktika a Sibir budou největšími a nejvýkonnějšímu jadernými ledoborci na světě – s délkou 173,3 metru, šířkou 34 metru a plánovaným výtlakem 33 540 tun. Ledoborec bude schopný v arktických podmínkách provádět karavany lodí a v průběhu plavby prorážet ledy o tloušťce až 2,9 metru.

Rusko nedávno oslavilo výročí ledoborce Arktika – prvního hladinového plavidla, které dosáhlo severního pólu, a to dne 17. srpna 1977. Sedmý a největší jaderný ledoborec třídy Arktika – nazvaný 50 Years of Victory – vstoupil do služby v roce 2007 a plavil se k severnímu pólu při připomenutí 40. výročí výpravy ledoborce Arktika.

Nová generace třídy Arktika má délku 173 metrů, šířku 34 metrů a výtlak 33 540 tun.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..