Šest jaderných bloků, přes dva tisíce zaměstnanců včetně týmu, který zodpovídá za přípravu nového jaderného zdroje. Taková je podoba nové divize jaderná energetika, která od září funguje ve společnosti ČEZ. Vznikla spojením Temelína, Dukovan a jaderných centrálních útvarů včetně toho, který zodpovídá za přípravu nových jaderných zdrojů. V čele nové divize je Bohdan Zronek, který dosud vedl Jadernou elektrárnu Temelín.

jaderná energie - Právo: Jaderný šéf ČEZ: České jaderky jsou řízeny novým způsobem - Nové bloky v ČR (19 740) 1
Jaderná elektrárna Temelín. (Zdroj: archiv)

 

Co bylo cílem vytvoření divize jaderná energetika?

Vytvoření jaderné divize reflektuje dobrou praxi srovnatelných společností, cílem bylo sjednotit činnosti související s provozem jaderných zdrojů a tím i zefektivnit způsob řízení takto vyčleněné divize, tedy i obou jaderných elektráren.

Co si pod tím představit? Co obnáší zefektivnění způsobu řízení?

Je obtížné hledat univerzální přístup a používat stejný detail v řízení klasických, jaderných nebo vodních elektráren nebo tepláren. I když každá z jaderných elektráren je v jiné situaci a řeší specifické problémy, většina činností v jaderkách je stejná a zpravidla nedává smysl dělat něco jinak na jedné nebo druhé jaderné lokalitě. Na druhou stranu i tady musíme vnímat, čím elektrárny procházejí a jaké mají aktuální priority.

Mohl byste uvést konkrétní příklad?

Například systém řízení prací. Na elektrárnách má jinou historii, cílový koncept je ale stejný. V Temelíně se k němu dostaneme úpravou stávajícího systému, v Dukovanech půjde o mnohem významnější změnu. Vyžádá si více zásahů a mnohem více práce. Jsou ale případy, kdy to bude zase opačně. Někdy jedna elektrárna musí ustoupit více druhé, jindy to bude naopak. Cesta může být jiná, ale cílové řešení by mělo být společné. Je to o nalezení smysluplného řešení v rozumném čase a rovnováhy mezi oběma lokalitami.

Jaké priority máte v Temelíně?

Budeme pokračovat směrem, kterým už jsme začali. To znamená obnovení licence, dotažení změn v dodavatelském systému a nastavení klíčových systémů řízení spolehlivosti.

A v Dukovanech Vaše pozornost směřuje kam?

V Dukovanech musíme dotáhnout nové licence pro třetí a čtvrtý blok. Musíme nastavit dlouhodobý plán, ze kterého bude patrná další budoucnost stávajících bloků. Čistě teoreticky mohou být v provozu až dalších třicet let. Každopádně další provoz budeme řešit v desetiletých krocích a s předstihem se budeme rozhodovat, zda půjdeme dál tak, aby byl provoz elektrárny bezpečný i efektivní.

Co je klíčové pro další desetiletý provoz?

První podmínkou je dobrý stav zařízení a schopnost plnit bezpečnostní požadavky. To je technická záležitost, ale do jisté míry to může být i politikum, obzvlášť v dnešní Evropě. Druhou podmínkou je to, že si při splnění té první na sebe také vyděláme. Obojí máme ve svých rukách.

To je technika a ekonomika, co lidi? Nebude problém sehnat kvalitní zaměstnance?

V případě Dukovan je obnova personálu jedním z velkých témat současnosti. A to bez ohledu na to, zda budeme uvažovat o deseti, dvaceti nebo třicetiletém provozním horizontu. A velice brzo bude tématem i pro Temelín. Proto máme už dlouhodobě řadu programů zaměřených na získání perspektivních absolventů, ale i zkušených odborníků. Šikovné lidi potřebujeme pořád.

Jak se obě elektrárny odlišují technicky?

Typem jde o stejné elektrárny, tedy s tlakovodními reaktory. Konkrétní projekt a technická řešení jsou ale odlišné. Například Dukovany mají dvě turbíny na blok, Temelín jedinou. A pak věk, kdy Temelín je o přibližně 15 let mladší.

V Temelíně jste zaváděl nový systém řízení a práce s dodavateli. Jaký je aktuální stav?

Podařilo se nám zavést poměrně hodně změn. Se všemi dodavateli máme nové smlouvy, využíváme nové kontrolní mechanismy. Ještě budeme chtít všechno ladit, aby i dodavatelé měli jednodušší život například z pohledu řízení lidí, účtování prací a vykrývání kapacit. Budeme hledat další způsoby, jak stávající systém ještě posunout a připravit se na další generaci smluv. Ta přijde po roce 2020. O aktuálním stavu nejlépe hovoří výborně zvládnutá odstávka druhého bloku, kterou jsme díky všem opatřením zkrátili o deset dní bez jakéhokoliv omezení plánovaných činností.

Jak jsou na tom Dukovany s dodavatelským systémem?

Systém dodavatelů je pro obě elektrárny stejný. Proti Temelínu mají Dukovany výhodu, protože historicky velká část dodavatelů původně sídlila na Vysočině, ať už přímo v elektrárně nebo v její těsné blízkosti. Ale to je jen logistika. Nastavení a fungování dodavatelského systému musí být pro obě elektrárny stejné. I zde nás tedy určité změny ještě čekají.

Zodpovídáte i za rozvoj jaderné energetiky? Kdy bychom se mohli dočkat nového bloku a kde?

Mantinely jasně určuje Státní energetická koncepce a Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky. Oba vládní dokumenty počítají po roce 2035 s novým blokem v Dukovanech a následně pak v Temelíně. S ohledem na věk obou elektráren a udržení dukovanské lokality to dává smysl. Toto pořadí totiž umožňuje dlouhodobě Dukovany zachovat jako jadernou lokalitu s minimálními sociálními dopady na region.

 

Zdroj: Právo (jižní Morava – Vysočina); 11/10/2017

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..