Do měsíce by mělo být jasno, jestli Budějovice chtějí přivést horkovodem teplo z Jaderné elektrárny Temelín. Zastupitelé města rozhodnou o Strategii 2040, kterou jim předložilo představenstvo Teplárny České Budějovice a která s horkovodem počítá.

jaderná energie - Právo: Budějovice chtějí teplo z Temelína - V Česku (28 1024) 1
V pravé části snímku prochází areálem JE Temelín potrubí vytápějící Týn nad Vltavou. (Zdroj: archiv)

Teplo z Temelína by vytápělo především velká sídliště jako Máj, Vltavu, Šumavu nebo také větší čtvrti, například Pražské předměstí. Provoz by byl ekologičtější než uhlí, cenu tohoto tepla si zatím nikdo netroufá odhadnout. Pokud vše půjde ideálně, mohlo by se temelínským teplem začít topit kolem roku 2021.

„Předmětem projednávané strategie je také rozhodnout, zda nadále půjdeme přes uhlí, nebo budeme kombinovat zdroje. Pro mě je jednoznačně varianta s horkovodem z Temelína výhodná po všech stránkách, i ekonomických. Uhlí je pouze omezené množství a dříve nebo později bude jeho cena stoupat. Navázat budoucnost na uhlí není ekologické,“ sdělil Právu primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda (ANO), který je také členem dozorčí rady Teplárny České Budějovice.

Zmínil, že ohledně strategie a horkovodu bude v příštím týdnu další seminář, pak jej projedná dozorčí rada teplárny, rada města a nakonec zastupitelstvo. Město je vlastníkem Teplárny České Budějovice.

Výstavbu teplovodu by měla hradit společnost ČEZ, která také jedná s teplárnou. Podle oslovených stran se cena teplovodu odhaduje na 1,3 miliardy korun a jeho výstavbu by platila společnost ČEZ. Teplovod se plánuje o délce 26 kilometrů. „Půjde o potrubí o průměru půl metru, které bude uložené minimálně metr pod zemí. Trasa teplovodu povede z větší části podél silnice II/105 mezi Týnem a Českými Budějovicemi,“ reagoval na otázku Práva mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Také podle něho se jedná o projekt s velkým ekologickým potenciálem.

„Využití temelínského tepla by znamenalo nespálení až 80 tisíců tun uhlí a nevypuštění 82 tisíců tun CO2. S ohledem na ekologické aspekty projektu máme v plánu podání žádosti v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost,“ doplnil Sviták, s tím, že teplovod už dostal kladné stanovisko EIA od Ministerstva životního prostředí ČR a do roku 2019 má společnost ČEZ na projekt územní rozhodnutí.

 

 

Zdroj: Právo (Jihozápadní Čechy) 24/10/2017

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..