Laboratoře Canadian Nuclear Laboratories (CNL) vydaly souhrnnou zprávu o své žádosti ohledně vyjádření zájmu o technologii malých modulárních reaktorů (small modular reactors – SMR). Odpovědi byly přijaty z 80 organizací, z nichž 19 vyjádřilo zájem o umístění prototypu nebo demonstračního reaktoru SMR v areálu laboratoří CNL.

jaderná energie - Podle laboratoří CNL je o malé modulární reaktory široký zájem - Ve světě (nuscale) 1
Ilustrační obr. (zdroj: ANS Nuclear Cafe)

Kanadská jaderná vědecká a technologická organizace dříve v tomto roce vydala dlouhodobou strategii zahrnující cíl umístění nového reaktoru SMR v lokalitě Chalk River do roku 2026. Svůj požadavek vydala dne 1. června, aby informovala o potenciálu technologie SMR v Kanadě a o možné roli laboratoří CNL při uvedení této technologie na trh. Žádost o vyjádření zájmu (request for expressions of interest – RFEOI) probíhala do 31. července.

Laboratoře CNL nyní přezkoumaly a analyzovaly vyjádření obdržená prostřednictvím své žádosti. Dne 17. října organizace vydala shrnutí svých zjištění. Zpráva – nazvaná Perspectives on Canada’s SMR Opportunity – byla vydána během jednání u kulatého stolu dodavatele zaměřeného na průmysl, který diskutoval o zavedení technologie SMR na okraji symposia Generation Energy Symposium ministerstva Natural Resources Canada ve městě Winnipeg. Na této akci pořádané laboratořemi CNL, diskutovali účastníci o překážkách a příležitostech při zavádění technologie SMR v Kanadě.

Celkem 381 organizací a jednotlivců bylo zastoupeno v 80 odpovědích, jež laboratoře CNL obdržely. Z toho 51 odpovědí bylo přímo z Kanady, následujících 11 ze Spojeného království, 9 ze Spojených států amerických a zbývající přišly ze zemí z Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem 22 odpovědí přišlo od vývojářů reaktorů; 27 od společností působících v oblasti jaderného dodavatelského řetězce; 5 od ostatních společností a dalších koncových uživatelů; 12 od akademických/výzkumných institucí nebo jiných agentur; a 14 od komunit a individuálních přispěvatelů.

„Zatímco odpovědi přišly od různých organizací, které představují zpětnou vazbu různorodé skupiny zainteresovaných stran, existovaly oblasti všeobecné shody – včetně pozitivních ekonomických přínosů pro Kanadu, sladění s odhodláním Kanady bojovat proti změnám klimatu, důležité aplikace pro vzdálené komunity a potenciál posílit jadernou bezpečnost pomocí jaderné technologie nové generace,“ uvedly laboratoře CNL.

Respondenti vytyčili řadu „důležitých výzev“, sdělily laboratoře CNL. Patří mezi ně financování technologického rozvoje a demonstrace nových technologií, přijetí veřejností, obchodní případ a vládní i regulační podpora.

Laboratoře CNL uvedly, že v důsledku jejich žádosti RFEOI, nyní disponují lepšími informacemi o tom, jaké jsou potřeby pro průmysl s reaktory SMR a pro iniciativu organizace CNL kolem technologie SMR. „V nadcházejících měsících budeme začleňovat informace získané pomocí žádosti RFEOI, abychom pomohli vyvíjet iniciativu laboratoří CNL kolem reaktorů SMR,“ dodaly laboratoře.

Corey McDaniel, viceprezident pro rozvoj podnikání a obchodních aktivit laboratoří CNL, prohlásil: „Na základě objemu a kvality reakcí, jež laboratoře CNL obdržely v rámci své žádosti RFEOI, je zřejmé, že existuje obrovský zájem o založení průmyslu pro technologii SMR v Kanadě a o testování této technologie pomocí prototypového reaktoru v areálu laboratoří CNL. Informace, které jsme získali prostřednictvím tohoto procesu, jsou neocenitelné, umožnily nám lépe zviditelnit požadavky pro úspěšné fungování reaktorů SMR v Kanadě a pomůžou nám formovat náš program v nadcházejících letech.“

Laboratoře Chalk River Laboratories v Ontariu spadající pod laboratoře CNL disponují reaktorem National Research Universal (NRU), který má být trvale odstaven po dovršení 60 let provozu dne 31. března 2018. V současnosti je reaktor NRU jedním z největších a nejuniverzálnějších výzkumných reaktorů s vysokým neutronovým tokem na světě, a zároveň je i významným producentem lékařských izotopů. Během následujících deseti let bude lokalita přetvářena pro podporu potřeb jaderného výzkumu kanadské vlády a pro potřeby vědy i technologií kanadského a světového průmyslu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..