Rusko úspěšně otestovalo komponenty pro výrobu kazet s MOX palivem pro rychlý reaktor BN-800.

jaderná energie - Palivo pro reaktory budoucí generace - Ve světě (moks 3 1024 x 614) 1
Ilustrační obrázek MOX paliva (Zdroj: http://rosatomnewsletter.com/)

V říjnu,  Public Joint-Stock Company Mashinostroitelny Zavod (MSZ, dceřiná společnost TVELu), se sídlem poblíž Moskvy, úspěšně ukončila testy na komponentech palivových kazet pro rychlý reaktor BN-800, provozovaný jako čtvrtý blok Bělojarské elektrárny. Testovanými komponentami byly povlakové trubky, které chrání a drží pospolu palivové pelety, a spodní hlavice palivové kazety. „Prověření potvrdilo možnost použití návrhu MOX palivových kazet s nitridovou složkou, vyvinutým závodem MSZ. MSZ díky tomu získal povolení ke komerční výrobě těchto komponent.“, sdělil Mikhail Egorov, vedoucí inženýr plánovacího oddělení v MSZ.

Vzhledem k tomu, že množivý reaktor BN-800 je určen pro rafinaci MOX paliva, založené na množení rychlými neutrony, se experti shodli, že zkušenosti získané MSZ jsou pro ruský a globální jaderný průmysl velmi důležité.

jaderná energie - Palivo pro reaktory budoucí generace - Ve světě (leadstory102) 2
Čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny s rychlým reaktorem BN-800 (zdroj: http://rosatomnewsletter.com)

Palivové komponenty budou poslány do Mining and Chemical Plant (MCP), dceřiné společnosti Rosatomu, sídlící v Krasnojarském kraji, aby provedli finální sestavení souborů. MCP má závod pro výrobu MOX paliva pro reaktor BN-800. Použití směsného paliva v rychlém reaktoru mění uran 238 na plutonium 239, které se štěpí a tím vzniká energie, rychlé spektrum neutronů navíc dovoluje štěpit také uran 238. Díky tomu reaktor produkuje mnohem méně použitého paliva a vzniká tak nová možnost vypořádání se s jeho přibývajícím množstvím. Rychlé reaktory, provozované na směsném nitridickém palivu umožňují znovupoužití jaderného materiálu několikrát a redukovat jaderný materiál v oběhu až stokrát. Toto palivo také významně přispívá ke zlepšení jaderné bezpečnosti tím, že snižuje množství civilních zásob plutonia.

Projekt MOX paliva zahrnuje přes 20 průmyslových organizací, mimojiné také dceřinou společnost Rosatomu TVEL Fuel Company. Produkce směsného paliva je založena na pilotní technologii, navržené VNIINM (výzkumný ústav anorganických materiálů, dceřiná společnost Rosatomu), která se podílí na návrhu MOX palivových pelet následném technickém návrhu palivových kazet, také hraje důležitou roli ve vývoji procesů zpracování MOX paliva.

Podle expertů jsou Rusové hlavním vůdcem v technologiích rychlých reaktorů. Jejich nejnovější rychlý reaktor BN-800 v Bělojarské elektrárně byl uveden do komerčního provozu v roce 2016. BN-800 je prototyp BN-1200, výkonnějšího rychlého reaktoru. Návrh a konstrukce reaktoru BN-1200 bude však záviset na provozních zkušenostech s BN-800.

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com/

O autorovi

admin

1 Comment

    Zajímavé bude sledovat ekonomiku použití MOX paliva po vícenásobné aplikaci což si vyžádá další pomocný provoz. Možnost zpracování skladovaného plutonia bude však důležité pro rozhodování o nových kapacitách.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..