Výstavba pátého a šestého bloku jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori bude podle všeho pokračovat, neboť odborná porota doporučila dokončení projektu. Práce na obou blocích – dokončených asi ze 30 % – byla pozastavena v červenci poté, co prezident Moon Jae-in vydal správní příkaz k zastavení jejich výstavby.

jaderná energie - Občané se vyjádřili pro dokončení korejských bloků - Nové bloky ve světě (Shin Kori 5 and 6 460 KHNP) 1
Vizualizace bloků 5 a 6 JE Shin Kori (zdroj: WNN)

Prezident Moon byl jedním ze sedmi kandidátů v květnových prezidentských volbách, kteří podepsali dohodu o „společné politice“ pro postupný odchod země od využívání jaderné energie. Na slavnostním ceremoniálu dne 19. června, který se konal při příležitosti trvalého odstavení prvního bloku JE Kori, prezident uvedl, že plány pro nové reaktory budou zrušeny a provozní období stávajících bloků budou omezena na 40 let.  V té době Moon uvedl, že co nejdříve dosáhne „sociálního smíru“ ohledně otázky, zda bude pokračovat výstavba pátého a šestého bloku JE Shin Kori.

Výstavba pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori byla schválena jihokorejským regulačním úřadem v červnu minulého roku. Vlastní výstavba reaktorů byla zahájena v letošním roce. Očekává se, že bloky s instalovaným výkonem 1 400 MWe zahájí provoz v březnu 2021, respektive 2022.

V červenci se však společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) rozhodla pozastavit stavební práce na dvou blocích s designem APR1400 po dobu tří měsíců – jakmile byl vytvořen vládní výbor, který má diskutovat o politice jaderné energetiky v zemi. Společnost KHNP sdělila, že očekává, že dočasné pozastavení ji bude stát asi 88 milionů dolarů na údržbě zařízení a staveniště.

Výbor složený z občanů, který byl svolán k určení osudu pátého a šestého bloku JE Shin Kori, po několika měsících jednání dne 20. října doporučil, aby se výstavba obou bloků obnovila. Tato porota složená ze 471 náhodně vybraných občanů hlasovala z 59,5 % ve prospěch stavebního řízení.

„Průzkumy provedené během procesu rozhodování ukázaly, že se více občanů vyslovilo pro obnovení výstavby,“ byl citován vedoucí komise Kim Ji-hyung  zpravodajem Korea JoongAng Daily. „Počet těch, kteří podpořili dokončení výstavby bloků, vzrostl ve všech věkových skupinách – podle dalších provedených průzkumů. Míra nárůstu byla obzvlášť výrazná u věkové kategorie mezi dvacátníky a třicátníky.“

Zatímco komise hlasovala pro pokračování ve výstavbě pátého a šestého boku jaderné elektrárny Shin Kori, většina byla také pro návrh prezidenta Moona ohledně snížení závislosti Jižní Koreje na jaderné energii. Celkem 53,2 % lidí uvedlo, že podporují snahu o snížení závislosti země na jaderné energii, zatímco 35,5 % respondentů sdělilo, že podporují zachování nynějšího podílů jádra na energetickém mixu. Necelých 10 %  výboru se vyjádřilo tak, že země by měla rozšířit své využívání jaderné energie.

Park Soo-hyun, mluvčí z prezidentské kanceláře, uvedla, že doporučení výboru by mělo být respektováno. „Na základě doporučení vláda učiní vše pro to, aby zajistila, že následná opatření budou prováděna bez jakéhokoliv přerušení,“ uvedla mluvčí ve svém prohlášení.

Zprávy z médií naznačují, že prezident Moon doručí na schůzi vlády dne 24. října příkaz k obnovení výstavby.

Jižní Korea má v provozu 24 rektorů s kombinovanou výrobní kapacitou 22,505 MWe. Společně poskytují přibližně třetinu elektrické energie v zemi.

Rozhodnutí uvítáno

Kim Kwang-ho, předseda organizace Korean Nuclear Society, prohlásil: „Rád bych vyjádřil svůj upřímný vděk všem, kteří podpořili jadernou energii a byli aktivní v této oblasti, i těm, jež nás podpořili, ačkoliv jsou mimo systém jaderné energetiky.“

Dodal: „Byla to příležitost vidět, jak důležité jsou vědecké a objektivní informace. Domníváme se také, že odpovědnost účasti výboru občanů, kteří rozhodují, poskytuje dobrý přehled o správných faktech. Myslím, že změna názoru během procesu rozhodování ukazuje, že jaderní pracovníci by se měli snažit oslovit stále více lidí.“

Agneta Risingová, generální ředitelka Světové jaderné asociace, prohlásila: „Jedná se o velmi pozitivní rozhodnutí pro Jižní Koreu. Umožní jihokorejskému jadernému sektoru pokračovat ve snižování klimatických emisí a podporovat konkurenceschopnost národního průmyslu.“

Vzhledem k tomu, že prezident Moon navrhl svoji politiku v oblasti jaderné energetiky bez konzultací s místními podniky nebo odborníky, Risingová dodala: „Doufáme, že v budoucnu se političtí lídři země zavážou k rozsáhlým konzultačním procesům a poslechnou své odborníky v oblasti energetiky, životního prostředí a ekonomiky, aby zhodnotili energetickou politiku země. Jaderná energie by měla hrát vedoucí úlohu v rámci pružného a čistého energetického mixu, který snižuje závislost Jižní Koreje na fosilních palivech.“

Michael Shellenberger, prezident organizace Environmental Progress research and policy organisation, ocenil porotu občanů za „zvolení moudrosti nad ideologií“. Poznamenal:  „Velikost vítězství byla stejně neočekávaná jako samotné vítězství… Toto vítězství je důkazem, že demokratické občanské jednání může vést k úžasným projaderným vítězstvím, kde jsou nejméně očekávané.“ Organizace Environmental Progress byla jednou z mnoha mezinárodních skupin, která vyzvala prezidenta Moona, aby zvážil klimatické a environmentální dopady postupného vyřazování jaderné energie v zemi.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..