Rozhovor Práva s novým íránským velvyslancem v České republice Alím Akbarem Džókarem o spolupráci islámské republiky s Českem, možném podílu tuzemských firem na výstavbě nové jaderné elektrárny, mezinárodnímu terorismu a vztahu se Spojenými státy.

jaderná energie - Novinky: Otevřete se nám a české firmy budou pracovat na tři směny, slibuje íránský velvyslanec - V Česku (IMG 0043 11022010 1024) 1
První íránská jaderná elektrárna Búšehr. (Zdroj Rosatom)

Írán už má jadernou elektrárnu Búšehr a chce další. Jsou tu možnosti i pro firmy z ČR?

Určitě víte, že v ČR byl schválen zákon o dodávkách zařízení pro jadernou bezpečnost, který se týká i toho, že české společnosti nemohou dodávat žádná zařízení pro Búšehr. Ta elektrárna již běží a jediný výsledek zákona byl, že české společnosti přišly o příležitosti.

Jak to vypadá do budoucna?

Nyní platí dohoda mezi Íránem a EU, že pět evropských států má zajišťovat bezpečnost íránské jaderné energetiky a spolupracovat s JE Búšehr. Jde o Rakousko, Česko, Maďarsko, Slovensko a Polsko. Ale český zákon bude určitě překážkou pro společnosti z ČR, které se budou na tomto projektu chtít podílet. S ohledem na to, že jde o novou fázi stavby a o stoprocentně mírové využití jaderné energie, doufám, že nová sněmovna tento zákon zruší.

Celý rozhovor o možnostech českého průmyslu v Íránu si můžete přečíst na webu Novinky.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..