Nikaragua oznámila, že podepíše Pařížskou dohodu o změně klimatu, což ponechává Spojené státy a Sýrii v pozici jediných dvou zemí, jež se této globální dohody neúčastní.

jaderná energie - Nikaragua podepíše Pařížskou dohodu - Ve světě (paris agreement) 1
Ilustrační obrázek (zdroj: IFPTA)

Téměř 200 zemí podepsalo tuto dohodu v prosinci roku 2015 ve snaze snížit globální emise skleníkových plynů, omezit globální oteplování a pomáhat chudším zemím přizpůsobit se již změněné planetě.

Deník El Nuevo Diario informoval, že nikaragujský prezident Daniel Ortega dne 18. září prohlásil: „Brzy budeme stoupenci Pařížské dohody, kterou podepíšeme. Již jsme se setkali s touto problematikou a již jsme nastavili naše přistoupení.“

Středoamerický národ původně nesouhlasil s podepsáním dohody, neboť cíle vytyčené v textu nejsou dostatečné.

Vědci potvrdili, že úrovně emisí schválené těmi, kteří se drží na vrcholu v produkci znečištění – jako Spojené státy, Evropská unie, Čína a Indie – nebyly dostatečně nízké, aby udržely hladinu moří a aby globální oteplování nepřekročilo 2 stupně Celsia, natož pak doporučený a ambicióznější cíl 1,5 stupně Celsia do roku 2100.

Nicméně účastníci dohody se shodli na tom, že nebylo daleko od toho, aby neměli vůbec žádnou dohodu o globální změně klimatu.

Nikaragua je ráj pro obnovitelnou energii – více než polovina elektřiny v této zemi pochází z geotermální energie, větrné energie, solární energie a energie vln. Nikaragua plánuje, že tento podíl vzroste na 90 % do roku 2020.

Díky tomu Světová banka tuto zemi v roce 2013 nazvala jako „ráj obnovitelné energie“.

Paul Oquist, tehdejší účastník jednání za Nikaraguu v Paříži, řekl zpravodajství Democracy Now, že dohoda skutečně navrhujte „třístupňový svět a to je katastrofální a nepřijatelné“.

Země také cítila, že chudší, rozvíjející se národy se drží stejných environmentálních standardů oproti bohatším zemím, které byly historicky vysokými znečišťovateli, a to bylo nespravedlivé.

Nyní však prezident Ortega souhlasil s tím, že by se země měla připojit svým podpisem k dohodě a projevit solidaritu s ostatními národy, zejména vzhledem k tomu, že Donald Trump odstoupil se Spojenými státy a rozšířil tak kritiku ostatních světových leaderů, které čelil.

Americký prezident Trump uvedl, že Pařížská dohoda, kterou Spojené státy zaváděly výkonným nařízením podepsaným bývalým prezidentem Barackem Obamou, uvrhla americké zaměstnance z uhelného, ocelářského a dalšího zpracovatelského průmyslu do ekonomického znevýhodnění.

Obamův tým v posledním okamžiku změnil tiskovou chybu v textu dohody, aby byl schopen obejít klimatické popírače v Kongresu USA, takže dohoda není právně závaznou smlouvou pro Spojené státy. Současný prezident Trump nemusel tedy podle bývalých úředníků ministerstva zahraničí formálně odstoupit.

Dohoda oficiálně vstoupí v platnost až po roce 2020, takže Nikaragua bude mít až do té doby čas přijít s požadovaným národním akčním plánem a formalizovat ho do zákona.

Zatím ale nebylo stanoveno datum pro podepsání této dohody.

Zdroj: Independent

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..