Úterý, 1 prosince
Shadow

Náklad pro ruskou plovoucí JE dorazil do Peveku

Lodě přepravující náklad pro první plovoucí jadernou elektrárnu na světě dorazily do přístavu Pevek na severovýchodě ruské autonomní oblasti Čukotka, oznámila dne 30. října společnost Rosenergoatom.  Rosenergoatom, provozovatel jaderných elektráren a dceřiná společnost korporace Rosatom, také sdělil, že plovoucí JE Akademik Lomonosov bude v květnu příštího roku odtažena do přístavu v Murmansku, kde proběhne v říjnu zakládání paliva a v listopadu její uvedení do provozu.

JE Akademik Lomonosov (zdroj: WNN)

V současné době je plovoucí jaderná elektrárna ukotvená v Baltské loděnici v Petrohradě. JE Akademik Lomonosov obsahuje dva jaderné reaktory typu KLT-40S s instalovaným výkonem 35 MW, které jsou podobné těm, jež se používají v ruských jaderných ledoborcích.

Do konce tohoto týdne dorazí do Peveku z přístavu Archangelsk na lodích Kuznetsov a Sabetta téměř 10 000 tun stavebních materiálů, včetně písku, štěrku a cementu. Tyto lodě přepravují také kovové konstrukce na podporu výstavby hydraulických systémů a pobřežní infrastruktury. Dovezené materiály mají umožnit splnění harmonogramu pro JE Akademik Lomonosov a poskytnout rezervu na celé mezi přechodové období až do roku 2018, uvedla společnost Rosenergoatom. Třetí loď, Mahmastal, měla dne 30. října opustit přístav Archangelsk a vydat se také do Peveku s další dávkou stavebních materiálů.

V jaderné elektrárně Akademik Lomonosov bylo dokončeno na začátku tohoto měsíce proplachování okruhu reaktoru, což společnost Rosenergoatom popsala jako konečnou proceduru, která dokončila montáž reaktoru a jeho podsystémů. Testování jeho systémů a zařízení podle návrhových parametrů bude pokračovat až do konce tohoto roku, dodala.

„Projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov je založen na osvědčených technologiích jaderných ledoborců a je navržen s velkou bezpečnostní rezervou, která činí jaderné reaktory odolné vůči cunami a dalším přírodním katastrofám,“ uvedla společnost. „Kromě toho jaderné procesy na lodích splňují všechny požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a nepředstavují žádné ohrožení pro životní prostředí,“ dodala.

Tato elektrárna je určena k nahrazení výstupní kapacity ze stárnoucí jaderné elektrárny Bilibino v oblasti Čukotka. První blok JE Bilibino má být podle plánů trvale odstaven v roce 2019 a celá elektrárna bude uzavřena v roce 2021.

Společnost Rosenergoatom rovněž uvedla, že projekt plovoucí jaderné elektrárny získal jednomyslnou podporu veřejnosti během diskusí k žádosti o provozní licenci, která se konala dne 24. října.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..