Lodě přepravující náklad pro první plovoucí jadernou elektrárnu na světě dorazily do přístavu Pevek na severovýchodě ruské autonomní oblasti Čukotka, oznámila dne 30. října společnost Rosenergoatom.  Rosenergoatom, provozovatel jaderných elektráren a dceřiná společnost korporace Rosatom, také sdělil, že plovoucí JE Akademik Lomonosov bude v květnu příštího roku odtažena do přístavu v Murmansku, kde proběhne v říjnu zakládání paliva a v listopadu její uvedení do provozu.

jaderná energie - Náklad pro ruskou plovoucí JE dorazil do Peveku - Ve světě (Cargo ship arrives at Pevek 460 Rosenergoatom) 1
JE Akademik Lomonosov (zdroj: WNN)

V současné době je plovoucí jaderná elektrárna ukotvená v Baltské loděnici v Petrohradě. JE Akademik Lomonosov obsahuje dva jaderné reaktory typu KLT-40S s instalovaným výkonem 35 MW, které jsou podobné těm, jež se používají v ruských jaderných ledoborcích.

Do konce tohoto týdne dorazí do Peveku z přístavu Archangelsk na lodích Kuznetsov a Sabetta téměř 10 000 tun stavebních materiálů, včetně písku, štěrku a cementu. Tyto lodě přepravují také kovové konstrukce na podporu výstavby hydraulických systémů a pobřežní infrastruktury. Dovezené materiály mají umožnit splnění harmonogramu pro JE Akademik Lomonosov a poskytnout rezervu na celé mezi přechodové období až do roku 2018, uvedla společnost Rosenergoatom. Třetí loď, Mahmastal, měla dne 30. října opustit přístav Archangelsk a vydat se také do Peveku s další dávkou stavebních materiálů.

V jaderné elektrárně Akademik Lomonosov bylo dokončeno na začátku tohoto měsíce proplachování okruhu reaktoru, což společnost Rosenergoatom popsala jako konečnou proceduru, která dokončila montáž reaktoru a jeho podsystémů. Testování jeho systémů a zařízení podle návrhových parametrů bude pokračovat až do konce tohoto roku, dodala.

„Projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov je založen na osvědčených technologiích jaderných ledoborců a je navržen s velkou bezpečnostní rezervou, která činí jaderné reaktory odolné vůči cunami a dalším přírodním katastrofám,“ uvedla společnost. „Kromě toho jaderné procesy na lodích splňují všechny požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a nepředstavují žádné ohrožení pro životní prostředí,“ dodala.

Tato elektrárna je určena k nahrazení výstupní kapacity ze stárnoucí jaderné elektrárny Bilibino v oblasti Čukotka. První blok JE Bilibino má být podle plánů trvale odstaven v roce 2019 a celá elektrárna bude uzavřena v roce 2021.

Společnost Rosenergoatom rovněž uvedla, že projekt plovoucí jaderné elektrárny získal jednomyslnou podporu veřejnosti během diskusí k žádosti o provozní licenci, která se konala dne 24. října.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..