Na druhém bloku jaderné elektrárny Búšehr v jižním Íránu začaly výkopové práce, oznámila dne 31. října firma Atomproekt, dceřiná společnost ruské státní jaderné korporace Rosatom zabývající se reaktorovými designy. Stavební a instalační práce oficiálně započaly na tomto bloku v březnu.

jaderná energie - Na druhém bloku JE Búšehr začaly výkopové práce - Nové bloky ve světě (BushehrConstruction small) 1
JE Búšehr (zdroj: WNN)

Ruskem stavěný první blok JE Búšehr byl připojen k národní rozvodné síti dne 3. září 2011 a stal se tak první jadernou elektrárnou na Blízkém východě. Očekává se, že druhý a třetí blok této elektrárny budou dokončeny v roce 2024, respektive 2026.

Slavnostní ceremonie značící počátek výkopových prací na založení hlavních budov pro druhý blok dne 31. října zahájili Alexey Likhachov, generální ředitel korporace Rosatom, a Ali Akbar Salehi, prezident organizace Atomic Energy Organisation of Iran.

Firma Atomproekt téhož dne uvedla, že před ceremonií Likhachov a Salehi navštívili první blok jaderné elektrárny Búšehr, „který se stal symbolem spolupráce mezi Ruskem a Íránem v oblasti mírového využívání jaderné energie“.

Společnost AtomStroyExport (ASE) – další ze společností spadajících pod korporaci Rosatom a generální dodavatel pro projekt nových bloků JE Búšehr – a íránská firma Nuclear Power Production and Development Company (NPPD) v listopadu roku 2014 podepsaly smlouvu na klíč ohledně výstavby dalších dvou bloků jaderné elektrárny Búšehr, známých jako Búšehr II. První základní kámen pro tyto bloky – s reaktory VVER-1000 a kombinovanou kapacitou 2 100 MWe – byl položen při slavnostní ceremonii, která se konala v září minulého roku. Firma Atomproekt dne 31. října prohlásila, že počátek výkopových prací znamená zahájení praktické implementace projektu JE Búšehr II.

Německý konstruktér – podnik Siemens KWU – začal pracovat na dvou tlakovodních reaktorech v Jaderné elektrárně Búšehr v roce 1975, ale práce byly o čtyři roky později pozastaveny. Ruští dodavatele obnovili práci na prvním bloku – tentokrát podle designu VVER-1000 – na konci 90. let v rámci smlouvy „na klíč „. Rozsáhlé využívání již existující infrastruktury a integrace německých komponent, které byly uskladněny z původního projektu, s hlavními reaktorovými komponentami vyráběnými v Rusku učinily hotovou elektrárnu jedinečnou mezi elektrárnami s technologií VVER. Od roku 2012 jsou za projekt zodpovědné firmy NIAEP-ASE, neboť v tomto roce se připojil reaktorový architekt – firma NIAEP, ke skupině ASE. Jaderná elektrárna Búšehr je budována a provozována na základě plných bezpečnostních norem Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Firma Atomproekt dne 31. října prohlásila: „Blok, který ruští jaderní inženýři skutečně vyvinuli pro předchozího dodavatele s využitím původního inženýrského know-how pro ruský design VVER a výcvik íránského personálu provozujícího JE Búšehr, byl prvním na Blízkém východě a zároveň unikátní v rámci celosvětového jaderného průmyslu. Od svého uvedení do provozu v roce 2011 první blok prokázal svoji provozní spolehlivost.“

Při vítání účastníků slavnostní ceremonie Likhachov uvedl, že Rusko a Írán již shromáždily zkušenosti ze spolupráce, které by mohly pomoci jejich odborníkům v jaderném průmyslu při řízení projektu JE Búšehr II. Dále prohlásil: „Jsem přesvědčen, že tento projekt – největší ze všech rusko-íránských projektů – je symbolem naší spolupráce, což je symbol naší generace i generace našich dětí. K dnešnímu dni bylo již vyrobeno zhruba 25 TWh na prvním bloku jaderné elektrárny Búšehr, což je skutečný přínos pro íránskou ekonomiku, který umožňuje další investice do rozvoje jak sociální sféry, tak průmyslu země.“

Prezident Salehi řekl: „Pracujeme podle plánu, dokonce s předstihem. Doufám, že během sedmi let budeme svědky uvedení tohoto bloku do provozu a dva roky poté uvidíme spuštění třetího bloku, který bude rovněž součástí JE Búšehr II.“

Firma Atomproekt uvedla, že práce na základech třetího bloku budou zahájeny v příštím roce a odlití prvního betonu pro druhý blok proběhne v roce 2019. Projekt Búšehr II financuje íránská strana, dodala firma.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..