Projekt výstavby jaderné elektrárny Vogtle s technologií AP1000 ve státě Georgia dosáhl několika stavebních milníků včetně vybetonování důležitých míst ve třetím bloku a vyzdvižení modulu CA03 o váze 237 tun na své místo ve čtvrtém bloku.

jaderná energie - Milníky ve výstavbě JE Vogtle - Nové bloky ve světě (Vogtle 4 concrete Oct 17 460) 1
Umístění betonu ve třetím bloku JE Vogtle trvalo 71 hodin (zdroj: WNN)

Umístění 1 410 kubických metrů betonu ve čtyřech klíčových oblastech kontejnmentové nádoby třetího bloku vyžadovalo nepřetržité lití trvající 71 hodin. Beton byl umístěn do dutiny pro doplňování paliva v tomto bloku, do spodní části zásobní nádrže na vodu pro doplňování paliva v kontejnmentu, do západní stěny sektoru pro parogenerátory a do stěny sektoru pro kompenzátor objemu.

Modul CA03 umístěný ve čtvrtém bloku je součástí zásobní nádrže na vodu v kontejnmentu s objemem 2 132 metrů krychlových, která se naplní boritou vodou. Nádrž funguje jako pasivní záložní chlazení reaktorové nádoby. Modul CA03 je jeden z konstrukčních ocelových modulů známých také jako super moduly, protože jsou příliš velké pro přepravu a vyžadují montáž přímo na staveništi.

Kromě odlití betonu a umístění modulu CA03 došlo minulý měsíc také k umístění podlahového modulu CA33 o váze 35 tun ve třetím bloku a k umístění odvzdušňovače uvnitř turbínové budovy ve čtvrtém bloku. Odvzdušnovač, který je dlouhý 45 metrů a váží 300 tun, bude odstraňovat rozpuštěné plyny, jako je oxid uhličitý a kyslík, z napájecí vody, čímž bude bránit korozi a bude pomáhat snižovat náklady na údržbu a provoz.

Společnost Georgia Power vlastní 45,7 % projektu na výstavbu dvou bloků s designem AP1000 v lokalitě JE Vogtle poblíž města Waynesboro. Dalšími spoluvlastníky projektu jsou – firma Oglethorpe Power (30 % akcií), podnik MEAG Power (22,7% podíl) a město Dalton (1,6 % akcií). Poté, co dříve v tomto roce hlavní konstrukter projektu, firma Westinghouse, vyhlásil bankrot podle kapitoly 11 zákona o bankrotech, společnost Georgia Power společně s komisí Georgia Public Service Commissionv srpnu předložila doporučení, aby byla výstavba dvou bloků AP1000 jako nejekonomičtější volba pro zákazníky dokončena. Očekává se, že komise přezkoumá doporučení a rozhodne o budoucnosti projektu v rámci svého sedmnáctého jednání v rámci procesu s názvem Vogtle Construction Monitoring.

Projektový management a kontrola na staveništi přešla na společnost Southern Nuclear poté, co vešla v platnost dne 27. července smlouva o službách mezi firmou Westinghouse a spoluvlastníky projektu jaderné elektrárny Vogtle. Mimo to v srpnu uzavřela společnost Georgia Power smlouvu s firmou Bechtel, aby řídila každodenní stavební úsilí pod vedením společnosti Southern Nuclear. Americký ministr energetiky Rick Perry dne 29. září oznámil majitelům projektu JE Vogtle další podporu až do výše 3,7 miliardy dolarů na úvěrové záruky. Na tomto projektu má ministerstvo energetiky již záruky v hodnotě 8,3 miliardy dolarů ve formě půjček.

Podle plánu má třetí blok jaderné elektrárny Vogtle zahájit komerční provoz v listopad roku 2021 a čtvrtý blok ho má následovat v listopadu 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..