Vybíráme otázky týkající se jádra z rozhovoru s Vojtěchem Filipem (KSČM) ze seriálu rozhovorů MF DNES s lídry kandidátek v Jihočeském kraji.

jaderná energie - MF Dnes: Dostavbě Temelína bych dal přednost před Dukovany - Nové bloky v ČR (DSC7898 1024) 1
JE Temelín. (Zdroj: archiv)

Před lety byl u toho, když se podařilo zamezit blokádám hranic kvůli stavbě Jaderné elektrárny Temelín, dnes by uvítal, kdyby začala stavba třetího a čtvrtého bloku. KSČM v Jihočeském kraji vede do voleb předseda strany Vojtěch Filip.

Možná by se podobným věcem věnovala v Praze větší pozornost, pokud by se rozhodlo o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín? Mělo by to velký vliv na investice do dopravních staveb.

Byl bych rád, kdyby dostal Temelín přednost před Dukovany. Území kolem Temelína je připraveno pro stavbu třetího a čtvrtého bloku. Byl tak plánovaný od počátku a první dva bloky fungují bez problémů. Rozhodnutí, co stavět dříve, je samozřejmě na vládě a ČEZu. Myslím, že pro Jihočechy by to mělo být důležité. Určitě by pak bylo více prostředků na dopravní spojení, například na propojení Tábora, Týna nad Vltavou, Písku a Strakonic. Součástí projektu je zlepšení silnic mezi okresními městy.

Je reálné, že se v nějaké dohledné době může něco změnit, a padne rozhodnutí o dostavbě?

Byl bych rád, aby se rozhodlo alespoň o nejzákladnějších podmínkách stavby třetího a čtvrtého bloku. Aby proběhla potřebná řízení a taky aby se rozhodlo, jak dostavbu financovat.

Jaké jsou možnosti?

Může to financovat stát a hotovou elektrárnu předá za určitých podmínek ČEZu, od kterého čerpá a bude dál čerpat peníze. Nebo nebude čerpat dividendu a pak musí ČEZ začít se shromažďováním prostředků. Toto rozhodnutí už může padnout v nadcházejícím volebním období. Samotná stavba, myslím, v nadcházejících čtyřech letech nezačne.

A jaká varianta financování je podle vás vhodnější?

Můj osobní názor je ten, že by měl samotnou stavbu garantovat stát a pak ji předat. Musí být nastavená jasná pravidla pro bezpečnostní systémy. Myslím, že by bylo lepší, kdyby byl celý proces a kontrola na úrovni státní správy, nikoli podniku.

S temelínskou elektrárnou souvisí ještě jedna věc. Do konce roku se má rozhodnout, zda se odtud přece jen postaví horkovod do Českých Budějovic.

Temelín tak byl od začátku plánovaný. Měla se tak využít nadměrná produkce tepla. Do budoucna to vidím jako pozitivní věc. Odlehčí to městu se spalováním uhlí, případně plynu.

Zdroj: MF Dnes (Jihočeský kraj); 04/10/2017

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..