Andrej Babiš, jehož hnutí ANO má před říjnovými parlamentními volbami podle nedávných průzkumů více než dvojnásobný náskok před sociálními demokraty, zopakoval, že energetika ČEZ dokáže sama ufinancovat výstavbu minimálně jednoho nového bloku v Dukovanech. Prohlásil to v rozhovoru, který tento týden přinesla agentura Bloomberg. Stát podle něj ČEZ nikdy pořádně neřídil. Pokud jeho strana vyhraje volby, pokusí se dostat energetiku více pod přímou kontrolu vlády.

jaderná energie - Kurzy: Babiš: Aspoň jeden blok v Dukovanech ČEZ zvládne sám. Stát ho nikdy pořádně neřídil - Nové bloky v ČR (S13 1764 Edit 1024) 1
Hlavní výrobní blok JE Dukovany. (Zdroj: archiv)

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Prioritou je dostavba Dukovan, zatím ale není jasné financování projektu. Vláda hledá způsob, jak výstavbu financovat. ČEZnové jaderné bloky nechce stavět bez státní podpory s ohledem na vysoké náklady a nízké ceny energií.

Babiš ale dává opakovaně na srozuměnou, že ČEZ si nestojí špatně. To že první blok zvládne z vlastních zdrojů, zaznělo z jeho úst i v srpnu. 

Celý text najdete na webu Kurzy.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..