Podnik Kabelovna Kabex z Holýšova u Plzně se účastní výběrového řízení vypsaného ruskou společností Atomstrojexport na dodávku 766 kusů hermetických kabelových průchodek a kabelových spojek pro 3. a 4. blok indické jaderné elektrárny Kudankulam. Jde o zakázku v hodnotě přes 12 milionů USD.

jaderná energie - Kabelovna Kabex se účastní tendru na dodávky kabelových průchodek do indické jaderné elektrárny - V Česku (Nízkonapěťové hermetické kabelové průchodky během výroby Kabelovna) 1
Nízkonapěťové hermetické kabelové průchodky během výroby. (Zdroj: Kabelovna Kabex)

„Příprava k tendru začala na jaře letošního roku a nyní probíhá komunikace s projektantem o technických detailech. Potom bude následovat cenová aukce. Výsledek by mohl být znám za měsíc. Věříme, že uspějeme, ale i případný neúspěch nás posune dále. Vypracovali jsme novou technickou dokumentaci a každé jednání s projektantem je prospěšné pro budoucí spolupráci,“ vysvětluje Anton Slobodin, statutární ředitel společnosti Kabelovna Kabex.

Pro první dva bloky elektrárny Kudankulam dodala Kabelovna Kabex 2500 km kabelů v celkové hodnotě téměř 12 milionů USD.

„Svou produkci dodává Kabelovna Kabex i pro další projekty ruské korporace pro atomovou energii Rosatom jak v Rusku, tak v zahraničí – v Číně a v Bělorusku. Celková hodnota těchto dodávek za rok 2017 činila bezmála 13 milionů korun,“ uvádí Slobodin. Dodává: „Hermetické kabelové průchodky v hodnotě 2,5 milionu eur dodala naše společnost do ruské jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktory VVER-1200, kde byl v loňském roce spuštěn první blok generace III+ na světě.“

Kabelová produkce Kabelovny Kabex je namontována v blocích typu VVER-1000 v Rostovské elektrárně v Rusku a v čínské elektrárně Tchien-wan (angl. Tianwan) a v blocích typu VVER-1200 v elektrárnách Leningradská II a Novovoroněžská II v Rusku a v Ostrověcké elektrárně v Bělorusku.

Generálním dodavatelem uvedených elektráren je Skupina ASE, inženýringová divize Rosatomu.

 

Pro informaci:

Kabelovna Kabex a.s. sídlí v Holýšově u Plzně a k jejím hlavním produktům patří kabely, kabelové průchodky a spojky pro energetiku včetně jaderné, chemický průmysl, rafinerie a dopravní tunelové stavby. Firma provádí zakázkovou výrobu, takže má silný technický úsek a většinu svých produktů vyvíjí. Nabízí celkem asi 5000 modifikací kabelů a dalších výrobků.

Jaderná elektrárna Kudankulam je zatím jedinou na indickém území a s reaktory typu VVER a postavenou podle ruského projektu společností Atomstrojexport, která patří do Skupiny ASE.

První dva bloky jsou v provozu a další dva jsou ve fázi výstavby. V červenci 2017 byly podepsány smlouvy mezi Atomstrojexportem a indickou společností NPCIL na projekční práce a dodávku klíčových komponent pro 5. a 6. blok této elektrárny.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..