Jihokorejský prezident Moon Jae-in sdělil, že bude respektovat rozhodnutí poroty občanů, která rozhodla, že by výstavba pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori měla pokračovat. V prohlášení ze dne 22. října řekl, že výstavba tohoto projektu bude brzy obnovena, ale že už nebudou postaveny žádné další nové elektrárny.

jaderná energie - Jihokorejský prezident přijal rozhodnutí veřejnosti - Nové bloky ve světě (Shin Kori units 3 and 4 460 KHNP) 1
JE Shin Kori (zdroj: WNN)

Prezident Moon učinil volební slib, že zajistí odchod Jižní Koreje od používání jaderné energie. Po svém zvolení uvedl, že plány pro nové reaktory budou zrušeny a provozní období stávajících bloků nebude prodlužováno nad rámec jejich projektové životnosti. Moon dále sdělil, že dosáhne co nejdříve „společného smíru“ v otázce, zda bude pokračovat výstavba pátého a šestého bloku JE Shin Kori.  V červenci se společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) rozhodla pozastavit stavební práce na těchto dvou blocích s designem APR1400, a to dokud vládní výbor bude projednávat státní politiku v oblasti jaderné energetiky.

Po několika měsících jednání dne 20. října výbor složený z občanů oznámil, že doporučuje, aby se výstavba obou bloků obnovila. Tato porota – složená ze 471 náhodně vybraných občanů – hlasovala z 59,5 % ve prospěch obnovení stavebního řízení.

V prohlášení vydaném prezidentskou kanceláří – Cheong Wa Dae – prezident Moon řekl, že vláda v souladu s výsledkem diskuze „rychle obnoví“ výstavbu pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori.

Zprávy z médií naznačují, že prezident Moon poskytne příkaz k obnovení stavby na schůzi vlády.

Prezident poděkoval výboru za to, že „dělá obtížná rozhodnutí jménem lidu“. Dále Moon uvedl: „Věřím, že demokracie se stává dokonalou, když lidé mají právo diskutovat a když přijmou výsledek takovýchto diskuzí. Také žádám ty, kteří podporovali můj volební závazek ohledně zastavení výstavby, aby respektovali a přijali doporučení veřejné komise.“

Nicméně prezident tvrdil, že vláda nedovolí výstavbu žádných dalších nových reaktorů a má za cíl zastavit provoz prvního bloku JE Wolsong.

„Budeme dále posilovat standardy jaderné bezpečnosti tak, aby byli místní obyvatelé klidní, a zlepšíme transparentnost správy jaderných elektráren tím, že budeme řešit nesrovnalosti v jaderných elektrárnách,“ řekl Moon.

Poznamenal, že využívání obnovitelných zdrojů energie a zemního plynu bude rozšířeno, aby se snížila závislost země na jaderné energii. Vláda se navíc zaměří na vývoj a export technologií pro vyřazování jaderných reaktorů z provozu za účelem vyrovnání ztrát spojených s vývozem jaderných technologií.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..